WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز
هیجان در دل رود مقدس هند

رفتینگ در رود گنگ

رفتینگ در رود گنگ

1/ مهر/1398

در این مقاله می‌خواهیم به شمال هندوستان برویم. به سرزمینی اعجاب انگیزی به نام ریشیکش که به پایتخت یوگای جهان معروف است و در کنار رود گنگ قرار دارد.


زندگی مانند رودخانه است، گاهی شما را به آرامی با خود همراه می‌کند و گاهی تنداب‌هایی به ناگه ظاهر می‌شوند.

اما اسمیت

در این مقاله می‌خواهیم به شمال هندوستان برویم. به سرزمینی اعجاب انگیزی به نام ریشیکش که به پایتخت یوگای جهان معروف است و در کنار رود گنگ قرار دارد. ریشیکش برای گردشگرانی که علاقه به ماجراجویی دارند، شاید یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد سفر است. تضاد عجیبی در این شهر توریستی به چشم می‌خورد: رفتینگ در رود گنگ با هیجانی فوق‌العاده در کنار پایتخت یوگا و آرامش! بله؛ هند سرزمین تنوع و تضادها است.

البته شاید توصیف بهتر برای هندوستان، سرزمین عجایب باشد. کشوری که به قدری وسیع و پرجمعیت است، بیشتر با نام قاره خطاب می‌شود تا کشور. به همان اندازه که صحراهای خشک دارد، از جنگل‌های انبوه و سرزمین‌های سبز پوشیده شده است. متون دینی و داستان‌های هندی در ظاهر بسیار پیچیده‌اند؛ اما سرشار از مفاهیم ساده و آموزنده هستند و مردمانش با وجود فقر، حیرت‌آور، صبور و شاد اند. 

هندوستان وسیع و دیدنی است؛ در حدی که شاید دیدن تمام جاذبه‌های آن سال‌ها زمان ببرد. فرهنگ، تاریخ و طبیعت این کشور، گنجینه‌ای بی‌نظیر را می‌سازد که قطعاً برای هر گردشگری به بهشت می‌ماند. در بیشتر تورهای رایج بازار گردشگری، بسیاری از جاذبه‌های منحصر به فرد هندوستان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و تورها عموماً به مثلث دهلی، آگرا و رجی‌پور محدود می‌شوند. مشکلی که سعی کردیم در تور هند اسپیلت البرز (از گنگ تا ببر بنگال) برطرف کنیم.

با تور هند اسپیلت البرز، به دل فرهنگ و تمدن باستانی هند می‌روید، مراسم مذهبی مانند جشن آرتی را از نزدیک می‌بینید، رفتیگ در رودخانه‌ی گنگ، مدیتیشن در ریشیکش، بازدید از زیستگاه ببر بنگال و خلاصه بسته‌ای فشرده از جذاب‌ترین‌های هندوستان را تجربه می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تور هند (از گنگ تا ببر بنگال) می‌توانید به صفحه‌ی اختصاصی سفر به هند سری بزنید. تمام بخش‌های این تور را مفصل در مقالات وبلاگ بررسی کرده‌ایم و توصیه می‌کنیم آن‌ها را هم از دست ندهید.

 

رود گنگ و اکوتوریسم

معروف‌ترین محل برای رفتینگ و سایر تفریحات مشابه مثل کایاکینگ در هندوستان، ریشیکش و رود گنگ است. همانطور که اشاره کردیم، شهر ریشیکش به پایتخت یوگای دنیا معروف است. در این شهر تعداد زیادی از مدارس معروف یوگا که به آشرام معروف‌اند وجود دارد و سالانه جمعیت کثیری از علاقه‌مندان از سرتاسر دنیا برای شرکت در دوره‌های آموزشی علوم روحی به ریشیکش می‌آیند.

ریشکیش در دامنه‌های رشته‌کوه هیمالیا بنا شده است و طبیعت بی‌نظیری دارد. به همین جهت اکوتوریسم و توریسم ورزشی (از نظر گردشگری) حتی از یوگا و مدیتیشن هم مهم‌تر بوده و رونق زیادی دارد. کوهنوردی، دوچرخه‌سواری کوهستانی، گشت‌های حیات وحش، جنگل نوردی و از همه جذاب‌تر، رفتینگ در رود گنگ از جمله جاذبه‌های اکوتوریسم این منطقه است.

 مردم ساکن شهر و روستاهای اطراف به خوبی به اهمیت جاذبه‌های طبیعی و تفریحی گنگ از نظر اقتصادی و توریستی واقف‌اند. اکثر مردم بومی به مرور زمان با افزایش تردد گردشگران خارجی و نیاز آن‌ها به خدمات توریستی، به قایق‌رانان و طبیعت‌گردان‌های حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. امروزه دولت هند برای رفتینگ در رود گنگ تهمیدات ویژه‌ای دیده و سواحل رودخانه را به صورت فصلی به افراد محلی واجد شرایط، برای برپایی کمپ‌های قایق‌رانی اجاره می‌دهد.

جالب است بدانید که برای حفظ منابع زیست محیطی، مراقبت از جلوه‌های زیبای طبیعی و جلوگیری از آلودگی‌های صوتی استفاده از برق در کمپ‌های قایق‌رانی ممنوع است. چرا که دکل‌های برق نمای طبیعت و موتور برق‌ها آرامش آن را به هم می‌زنند. به این ترتیب جوش و خروش گنگ و صدای پرندگان آوازه‌خوان دامنه‌های هیمالیا بدون این که چیزی مخدوششان کند، به گوش می‌رسد. علاوه بر این، روستاییان و قایقرانان محلی برای تمیز نگه داشتن رودخانه و طبیعت اطراف بسیار کوشا هستند و تا حد امکان این مناطق را بکر و دست نخورده نگه داشته‌اند.

 

رفتینگ در رود گنگ

برای رفتینگ در رود گنگ انتخاب‌های زیادی وجود دارد. فرقی هم نمی‌کند که شما قایق‌رانی حرفه‌ای هستید یا برای اولین بار قرار است سوار قایق رفتینگ شوید. در ریشیکش برای همه‌ی افراد شانس امتحان این تفریح هیجان انگیز وجود دارد. جذابیت‌های قایق‌سواری در گنگ فقط به رودخانه‌ی خروشان محدود نمی‌شود، بلکه طبیعت زیبای اطراف رود، نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند.

تنداب‌ها

باید بدانید که در رفتینگ، تنداب‌ها اهیمت زیادی دارند. مسیرهای مختلفی برای رفتینگ در رود گنگ وجود دارد که هر کدام تعدادی از این تنداب‌ها را سر راه خود می‌بینند. تنداب‌های گنگ معمولاً به پنج سطح تقسیم می‌‌شوند که به شرح زیر‌اند:

 • تنداب سطح ۱: رفتینگ در امواج ملایم رود گنگ که تقریباً هیچ خطری ندارد.
 • تنداب سطح ۲: به دور از موانع و صخره‌های رود انجام می‌شود و با مانورهای ساده‌ای همراه است.
 • تنداب سطح ۳: قایق‌رانی هیجان انگیزی که نیاز به دقت و توجه دارد.
 • تنداب سطح ۴: تنداب‌ها به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند شما را به درون رود بیندازند.
 • تنداب سطح ۵: تنداب‌های خطرناکی که فقط برای حرفه‌ای‌ها توصیه می‌شوند.

مسیرها

معروف‌ترین مسیرهای رفتینگ در رود گنگ شامل موارد زیر است:

 

براهامپوری تا ریشیکش

این مسیر با هیجانی فوق‌العاده همراه بوده و برای خانواده‌ها، کودکان و افراد مسن مناسب است. آب گوارا و لاجوردی رود گنگ در طول مسیر به شما می‌پاشد و حسابی شما را سرحال می‌آورد. تنداب‌های این مسیر ملایم‌اند و چالش عبور از آن‌ها برای افراد تازه‌کار لذت بخش خواهد بود.

 • طول مسیر: ۹ کیلومتر
 • سطح تنداب‌ها: سطح ۲
 • زمان اجرا: ۱.۵ تا ۲ ساعت

شیوْپوری تا ریشیکش

این مسیر تنداب‌هایی متوسط از نظر دشواری دارد که شامل تنداب‌های سطح ۲ و ۳ است. هیجان عبور از این تنداب‌ها نفس گیر بوده و عبور از آن‌ها نه آسان است و نه دشوار. این مسیر بیشتر برای کسانی توصیه می‌شود که قبلاً رفتینگ را تجربه کرده‌اند.

 • طول مسیر: ۱۶ کیلومتر
 • سطح تنداب‌ها: سطح ۲ و ۳
 • زمان اجرا: ۳ تا ۳.۵ ساعت

مارین درایو تا ریشیکش

این مسیر رفتینگ در رود گنگ دشوار ولی پرهیجان است. تنداب‌های مسیر سطح ۲ و ۳ هستند که در ابتدای مسیر خروشان‌تر و بعد از عبور از منطقه‌ی شیوپوری آهسته می‌شوند تا از طبیعت اطراف و زیبایی‌هایش لذت ببرید و غرق در آرامش شوید. در کل طول مسیر ۱۴ تنداب قرار دارد و برای کسانی که قبلاً تجربه‌ی رفتینگ داشتند مناسب‌تر است.

 • طول مسیر: ۲۷ کیلومتر
 • سطح تنداب‌ها: سطح ۱ تا ۳
 • زمان اجرا: ۴.۵ تا ۵ ساعت

کایودیالا تا ریشیکش

این مسیر فقط به حرفه‌ای‌ها توصیه می‌شود. مسیر کایودیالا از یکی از دشوارترین تنداب‌های دنیا عبور می‌کند که «دیوار» یا «The Wall» نام داشته و سطح دشواریش بالاتر از سطح ۵ است.

 • طول مسیر: ۳۶ کیلومتر
 • سطح تنداب‌ها: سطح ۱ تا ۵
 • زمان اجرا: ۸ تا ۹ ساعت

سخن پایانی

بهترین فصل برای رفتینگ در رود گنگ بهار (اواسط فوریه تا می) و همچنین پاییز (اواسط سپتامبر تا نوامبر) است. به طور کلی برای لذت بردن از قایق‌سواری در رود گنگ فرقی نمی‌کند که مبتدی باشید یا حرفه‌ای؛ در هر صورت نوای هیجان، تحسین و لذت در میان تنداب‌های نقره‌ای و کوه‌های سرسبز از شما شنیده خواهید شد.


1/ مهر/1398تورهای مرتبط
در این بخش تورهای مرتبط با این مطلب آمده است.
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف