WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز

تالاب بین المللی حسنلو

تالاب بین المللی حسنلو

30/ شهریور/1398

صحبت از تالاب که می‌شود بیشتر افراد ناخودآگاه یاد تالاب انزلی می‌افتند و نیلوفرهای آبی شناور روی تالاب انزلی را به خاطر می‌آورند.


صحبت از تالاب که می‌شود بیشتر افراد ناخودآگاه یاد تالاب انزلی می‌افتند و نیلوفرهای آبی شناور روی تالاب انزلی را به خاطر می‌آورند. اما تالاب زیبای دیگری در کشور هست که از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان غربی محسوب می‌شود و یکی از مقاصد پرطرفدار برای تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی است. تالاب بین‌المللی حسنلو با طبیعت بی‌نظیر و زیبا و گونه‌های مختلف حیوانات که در آن زیست می‌کنند یکی از مکان‌هایی است که در تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی نباید از آن غافل شد. درمورد تالاب بین‌المللی حسنلو بیشتر بدانیم:

تالاب بین‌المللی حسنلو کجاست؟

تالاب بین‌المللی حسنلو از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان غربی است که در غرب جاده مهاباد به ارومیه و در حدود 20 کیلومتری شرق نقده قرار دارد.

 

بیشتر درمورد تالاب بین‌المللی حسنلو

تالاب بین‌المللی حسنلو که از مقاصد پرطرفدار برای تور تفریحی و تور طبیعت‌گردی محسوب می‌شود حدود 1100 هکتار مساحت دارد و در ارتفاع 1308 متری نسبت به سطح دریا قرار دارد. تالاب بین‌المللی حسنلو دریاچه‌ای کم‌عمق دارد. این تالاب از آب باران، چشمه‌ها و جوی‌ها پر می‌شود.

مصارف تالاب بین‌المللی حسنلو

طی چند سال گذشته سدی روی این تالاب احداث شده که کمی کاربری آن را تغییر داده و اکوسیستم جدید دریاچه‌ای ایجاد کرده است. به جز سد از آب تالاب برای کشاورزی هم استفاده می‌شود. مرتع‌های دوروبر تالاب بین‌المللی حسنلو هم چراگاهی برای دام‌ها و مقصد دامداران محلی است.

 

پرنده‌نگری در تالاب بین‌المللی حسنلو

یکی از دلایلی که تالاب بین‌المللی حسنلو به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی شناخته شده و تبدیل به مقصدی پرطرفدار برای تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی شده تنوع گونه‌های گیاهی به خصوص پرندگانی است که در این تالاب زندگی می‌کنند. غار خاکستری، انواع حواصیل از جمله حواصیل ارغوانی و خاکستری و زرد، اردک سر حنایی، اردک سفید، مرغ ماهی‌خوار، اردک بلوطی، فلامینگو، اردک مرمری، خروس کولی، پلیکان، پرستوی دریایی، بوتیمار و... از پرندگانی هستند که به صورت دائم یا فصلی در این تالاب بین‌المللی زندگی می‌کنند. اگر به پرنده‌نگری علاقه دارید تور تفریحی و تور طبیعت‌گردی به تالاب بین‌المللی حسنلو فرصتی مناسب برای تماشای این پرنده‌ها از نزدیک دراختیار شما می‌گذارد. تور طبیعت‌گردی مهاباد و ارومیه امکان بازدید از این تالاب زیبا را دراختیار شما قرار می‌دهد.

قوانین صید و شکار در تالاب بین‌المللی حسنلو

تالاب بین‌المللی حسنلو به دلیل داشتن انواع مختلف و متنوعی از پرندگان یکی از شکارگاه‌های محبوب هم به شمار می‌رود. البته شکار در این تالاب بین‌المللی به این سادگی نیست و در سال 1354 تالاب بین‌المللی حسنلو به همراه تالاب یادگارلو به عنوان تالار بین‌المللی ثبت جهانی شدند. پس از این ثبت قوانین صید و شکار بر این تالاب بین‌المللی حکمفرما شد و سازمان آب منطقه‌ای استان از تالاب حفاظت می‌کند.

 

پوشش گیاهی تالاب بین‌المللی حسنلو

تالاب‌ها به دلیل شرایط خاص طبیعی میزبان گونه‌های جانوری و گیاهی خاص خود هم هستند. تالاب بین‌المللی حسنلو نیز از این امر مستثنی نیست. حسنلو به جز میزبانی انواع خاص و جالب پرندگان از جمله فلامینگو، پلیکان و انواع حواصیل گونه‌های گیاهی جالب و متنوعی هم دارد. از قسمت شمکالی تا جنوب غربی تالاب بین‌المللی حسنلو پوشش گیاهی انبوهی وجود دارد که از جاذبه‌های گردشگری تالاب نیز محسوب می‌شود. از این گونه‌های گیاهی می‌توان به جگن، نی، شور، سالیکورنیا اشاره کرد که چند مورد از 56 گونه گیاهی شورپسند و آبی این تالاب هستند.

 

جاذبه‌های گردشگری تالاب بین‌المللی حسنلو

از قدیم گفته‌اند هرجا آب وجود داشته باشد آبادانی هم به همراه آن می‌آید. این موضوع درمورد تالاب بین‌المللی حسنلو نیز صدق می‌کند. تالاب بین‌المللی حسنلو منظره و چشم‌انداز زیبایی در این منطقه ایجاد کرده است که مقصدی مناسب برای تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی است. علاوه بر زیبایی‌ها و جذابیت‌های تالاب تماشای گونه‌های مختلف پرندگان نیز از فرصت‌هایی است که وجود این تالاب فراهم کرده است و کمتر جایی می‌توان تمام این گونه‌های پرنده را کنار هم مشاهده کرد. گونه‌های گیاهی نیز به جز تنوع و جذابیت برای افراد علاقه‌مند به گیاهان زیبایی بصری ایجاد کرده که برای بازدیدکنندگان از تالاب بین‌المللی حسنلو در تور تفریحی و تور طبیعت‌گردی هیجان‌انگیز است.

زباله مشکل همیشگی فضاهای طبیعی و محیط زیست

ورود گردشگران به همه‌ی فضاهای طبیعی از جمله تالاب بین‌المللی حسنلو در غالب تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی اگرچه حسن‌هایی دارد و سبب آشنایی با گونه‌های جانوری و گیاهی می‌شود و ما را با طبیعت بیشتر آشنا می‌کند و روح‌مان را جلا می‌بخشد اما معایبی هم دارد. ورود انسان‌ها به هر نقطه‌ای در اکثر مواقع سبب دست‌خوردگی طبیعت و ایجاد تغییراتی در آن می‌شود که غالبا مضر است و اکوسیستم منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد. هنگام انتخاب تور طبیعت‌گردی و تور تفریحی برای سفر به این منطقه این نکته را مدنظر داشته باشید و توری را انتخاب کنید که روی این مسئله حساس باشد و با بازدید از طبیعت آسیبی به آن نرسد. به جز انتخاب تور مناسب هر فردی مسئول زباله‌های خودش هم هست و دقت کنید چیزی در طبیعت جای نگذارید. به خصوص پلاستیک که آسیب زیادی به طبیعت می‌زند و تجزیه هم نمی‌شود. حیوانات به خصوص پرندگان تالاب بین‌المللی حسنلو ممکن است تکه‌های پلاستیک، ته‌سیگار یا سایر زباله‌هایی که در طبیعت رها شده‌اند را بخورند و از بین بروند. بسیاری از گونه‌های پرندگان این تالاب کمیاب هستند و با یک اشتباه انسانی نسل این حیوانات در معرض خطر قرار می‌گیرد. بنابراین دقت به این مسئله و جای نگذاشتن اثری انسانی در طبیعت مسئله‌ای مهم است.


30/ شهریور/1398بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف