WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز
در افسانه ها، مردم ویتنام از کجا آمده‌اند؟

ویتنام، اژدهایی که پادشاه شد

ویتنام، اژدهایی که پادشاه شد

27/ بهمن/1397

او یک هیولای دریایی را شکست داد، حکومت ظلم و وحشت روباه نه دم را به پایان رسانید و ازدواجش با آئوکو، نسلی را به وجود آورد که هنوز قبایل کوهستانی و مردم ساحل‌نشین ویتنام را به هم پیوند می‌دهد. آنچه در این‌جا می ‌خوانید داستان لاک‌ لانگ‌کو‌آن است، قهرمان اسطوره‌ای مردم ویتنام.


اولین پادشاه ویتنام

 

داستان لاک‌ لانگ‌کو‌آن با افسانه‌ی آفرینش ویتنام همزمان است. طبق این روایت‌ها، مادر لاک‌ لانگ‌کو‌آن، دختر اژدهای حاکم دریا، خود نیز یک اژدها بود، در حالی که پدرش بر قلمرو شیاطین سرخ (مردمی که در جنوب رودخانه یانگزه ساکن بودند) حکومت می‌کرد. از آنجا که پدر لاک‌‌لانگ‌کو‌آن خدای کوهستان و مادرش اژدهای دریا بود، بسیاری او را نخستین فرمانروای ویتنامی می‌دانند. هنگامی که او به پادشاهی رسید، تتنش‌‌های زیادی میان اهالی کوهستان شمالی و مردم ساکن جنوب ویتنام برقرار بود. لاک‌ لانگ‌کو‌آن سعی کرد با سفر به این مناطق به این تفرقه‌ها خاتمه دهد. ماجراها و چالش‌هایی که در این سفرها برای لاک‌ لانگ‌کو‌آن پیش‌آمد، به شمار زیادی از افسانه‌های امروز ویتنام زندگی بخشیده است.

لاک‌ لانگ‌کو‌آن قدرت و ظاهر مادر اژدهایش را به ارث برد. معنی اسم او در حقیقت این است: اژدهای حاکم بر لاک. او با استفاده از قدرت و هوش خود، وحشتناک‌ترین هیولاهای زمان خود را شکست داد.

 

اِنگوتین،وحشت دریاها

 

اولین هیولا، اِنگو‌تین بود. موجود دریایی غول‌آسایی با بدن هزارپا و دم ماهی که باعث ترس و وحشت دریانوردان گشته بود. پس شنیدن داستان از زبان بیوه‌زنان و دریانوردان دیگر، لاک‌ لانگ‌کو‌آن قسم خورد تا دریا را از شر وجود اِنگو‌تین پاک کند.او با کمک خدایان کشتی عظیم‌الجثه‌ای ساخت و برای کلک به هیولا، پیکره‌ی انسانی از آهن درست کرد. سپس پیکره را با آتش داغ کرد و در دماغه‌ی کشتی قرار داد. اِنگوتین در دام حقه‌ی لاک‌‌لانگ‌کو‌آن افتاد، اما حتی زمانی که داشت از حرارت پیکره‌ آهنی می‌سوخت، به جنگیدن ادامه داد. لاک‌‌لانگ‌کو‌آن به دریا پرید تا ماجرا را تمام کند. نبرد میان آن‌ دو طوفان شدیدی ایجاد کرد که تا کیلومترها دورتر، از ساحل قابل مشاهده بود. در نهایت لاک‌‌لانگ‌کو‌آن، هیولا رابا شمشیرش  به سه قسمت تقسیم مرد. سر اِنگوتین به قله‌ی کوهی تبدیل شد، دمش تبدیل به ساحل اطراف جزیره پیوست و بدنش با موج‌ها به سرزمینی دوردست رفت.

 

هۀو‌تین، روباه مکار

 

هۀو‌تین، در دل کوهی در غرب شهر هانوی کنونی زندگی می‌کرد. این روباه خونخوار نُه‌دم، چیزی نزدیک به هزار سال بود که انسان‌ها را با حیله و کلک به غار خود می‌کشید و می‌خورد! او می‌توانست تغییر چهره بدهد و معمولا با دوز و کلک آدم‌ها را فریب می‌داد تا میانه‌شان به هم بخورد و از هم متنفر شوند. لاک‌‌لانگ‌کو‌آن، پس از شنیدن ماجراها و بدبختی‌هایی که هۀو‌تین بر سر مردمش آورده بود، دست به عمل زد. او با طلسمی مانع از تغییر شکل جانور شد. نهایتا، طی نبردی که سه روز تمام طول کشید، لاک‌‌لانگ‌کو‌آن پیروز شد و مردمی را که در غار روباه نه‌دم زندانی بودند آزاد کرد. آن‌طور که قصه‌ها می‌گویند، لاک‌‌لانگ‌کو‌آن پس از پیروزی‌اش غار روباه را از آب پر کرد و امروزه دریاچه‌ی واقع در غرب شهر هانوی، در واقع بازمانده‌ی همان غار است.

 

آئو‌کو الهه‌ی کوهستان، مادر مردم ویتنام

 

داستان‌های زیادی درباره‌ آشنایی لاک‌‌لانگ‌کو‌آن و آئوکو گفته شده است. یکی از آن‌ها اما نزد ویتنامی‌ها از همه بیشتر محبوبیت دارد. پری کوهستان، آئوکو به اطراف ویتنام سفر می‌کرد و روستاییان بیمار را درمان می‌کرد. روزی هیولایی به او حمله کرد و آئوکو از ترس جانش، خود را به شکل پرنده‌‌ی سفیدی درآورد تا با پرواز کردن فرار کند. بر فراز آسمان، متوجه شد که شخصی در دفاع از او هیولا را کشته است. آن فرد کسی نبود به جز لاک‌‌لانگ‌کو‌آن.  

طی این ماجرا بود که لاک‌‌لانگ‌کو‌آن و آئوکو عاشق یکدیگر شدند. آنها پس از ازدواج، در محلی درست میان کوه و دریا مستقر شدند و صاحب صد پسر باهوش و نیرومند گردیدند. با تمام عشقی که لاک‌‌لانگ‌کو‌آن و آئوکو به هم داشتند، پس از مدتی هردو دلتنگ خانه‌ی اصلی خود شدند. لاک‌‌لانگ‌کو‌آن در حسرت دریا بود و آئوکو برای کوهستان بیقراری می‌کرد. در نهایت اژدهای دریا و پری کوهستان با وجود علاقه‌زیاد میان‌شان، تصمیم به جدایی گرفتند. زیرا که هیچ‌یک بیش از این طاقت دوری از خانه‌ی خود را نداشت. آنها به هم قول دادند که هر زمانی که دیگری به کمک نیاز داشت به یاری‌اش بشتابتند. سپس هر کدام با نیمی از فرزندان خود راهی سرزمین‌شان شدند. پنجاه پسری که به دنبال مادر خود به کوهستان رفتند، زندگی در جنگل و دشت و خانه سازی را فراگرفتند و پسرانی که با پدرشان به دریا رفتند تبدیل به ماهیگیران و دریانوردانی ماهر شدند و شهرهای ساحلی را بنا کردند.

 

صد پسر لاک‌‌لانگ‌کو‌آن و آئوکو درواقع اجداد تمامی ویتنامی‌های امروزه هستند. مردم ویتنام به افسانه‌ی پدر و مادر جادویی کشور خود بسیار افتخار می‌کنند و آن را دلیل یکی بودن ریشه‌ی تمامی ساکنانش می‌دانند. زیرا فرقی نمی‌کند درکوهستان‌های باشکوه ساپا به دنیا آمده باشند و یا ساحل نفس‌گیر اِنها تانگ، تمامی ویتنامی‌ها در اصل از یکجا می‌آیند: پیوند پرمحبتِ میان پری مهربان کوهستان و اژدهای قدرتمند دریا.

 

 برای بازدید از زیبایی‌های نفس‌گیر و سفر در افسانه‌های این سرزمین بی‌نظیر، در تور کامبوج و ویتنام و همینطور تور ویتنام با اسپیلت البرز همراه شوید.


27/ بهمن/1397بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف