WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز
روز شمار تور ویتنام

سفر به ویتنام، طبیعتی گمشده در جنوب آسیای شرقی

سفر به ویتنام، طبیعتی گمشده در جنوب آسیای شرقی

14/ بهمن/1402

ویتنام، کشوری کوچک اما زیبا در جنوب شرقی آسیا است، که آن را نه تنها به عطر دل‌انگیز قهوه و طعم لذت‌بخش غذاهایش، بلکه به طبیعت مسحورکننده و مناظر تماشایی‌اش می‌شناسیم.


از کوهستان‌های جنگلی زیبایش گرفته تا دریاچه‌های نیلگون آن. به جرات می‌توان گفت، طبیعت‌ منحصربه فرد ویتنام در هیچ نقطه دیگری در دنیا یافت نمی‌شود. علاوه بر طبیعت بی بدیل، فرهنگ متنوع ویتنام درس‌هایی از تاریخ را در دل خود جای داده است.

خلیج هالونگ، یکی از عجایب هفتگانه طبیعت دنیا

خلیج هالونگ، یکی از عجایب هفتگانه طبیعت دنیا

 

در هر زمانی که به ویتنام سفر کنید همواره تجربه های فراموش نشدنی در جای‌جای آن در انتظار شما است. اگر به ویتنام می‌روید حواستان باشد تنها به دیدن هانوی (Hanoi)- پایتخت ویتنام- بسنده نکنید. در شمال و جنوب این کشور کوچک تنوع زیبایی طبیعی غوغا می‌کند. در تور ویتنام اسپیلت البرز سفری متفاوت، پر از تازگی و شگفتی به همه مکان‌های دیدنی این کشور را تجربه خواهید کرد.

دلتای رود مکونگ، صفحه‌ای زیبا از کتاب جغرافیای ویتنام

دلتای رود مکونگ، صفحه‌ای زیبا از کتاب جغرافیای ویتنام

 

 در تور ویتنام اسپیلت البرز چه می‌گذرد؟

 

روز اول: از خاورمیانه به جنوب شرقی آسیا

تهران را به مقصد هوشی مین سیتی ترک می‌کنیم. هوشی‌مین‌سیتی شهری در جنوب ویتنام و قلب تپنده این کشور است. در گذشته و پیش از جنگ ویتنام، هوشی‌مین سیتی را با نام سایگون می‌شناختند. سایگون بزرگ‌ترین شهر ویتنام وکتاب مصور تاریخ جنگ این کشور است. شهری زنده، گرم و پرهیاهو که به ندرت خاموش می‌شود. در هوشی‌مین‌سیتی سونامی موتورسیکلت‌ها به حدی است که گذر از عرض خیابان 10 دقیقه طول می‌کشد.

هوشی‌مین‌سیتی، شهری به قدمت تاریخ ویتنام

هوشی‌مین‌سیتی، شهری به قدمت تاریخ ویتنام


 شهر، انگیزه و شوق زندگی را به همه ساکنینش هدیه می‌دهد، و جنب‌و‌جوش و پویایی‌اش به قدری زیاد است که بازدیدکنندگان را هم با خود همراه می‌کند. پس از یک پرواز طولانی از جنوب غرب به جنوب شرق آسیا، مستقیم به هتل می‌رویم و بعد از تحویل گرفتن اتاق‌ها آماده استراحت می‌شویم تا برای فعالیت‌های روز بعد آماده شویم.

 https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1419.jpg

هوشی‌مین بزرگترین شهر ویتنام، در گذشته سایگون نام داشته و پایتخت ویتنام جنوبی بوده است.

 

 

روز دوم: سفر به تاریخ جنگ ویتنام

اولین صبح سفر را در سایگون دیده می‌گشاییم و پس از صرف صبحانه در هتل آماده رفتن به «تای نی» می‌شویم. «تای نی» مرکز تاریخی- فرهنگی آئین «کائو دای» و یکی دیگر از شهرهای جنوب ویتنام است. کائو دای در لغت به معنی بزرگ‌ترین قدرت و آیینی مرکب از تعالیم بودیسم، مسیحیت، تائوئیسم و کنفوسیوسیسم است که رایج ترین دین در ویتنام به شمار می‌آید. کائوداییسم معتقد است همه ادیان یکسان هستند و همه آن‌ها می‌خواهند تحمل بشر را در زندگی دنیایی افزایش دهند.

معبد کائودای

در معبد کائودای به همه ادیان و پیامبران الهی به یک اندازه احترام گذاشته می‌شود.

 

 به معبد مقدس کائوداییسم می‌رویم تا از نزدیک با عقاید و باورهای آن‌ها آشنا شویم. در این معبد مقدس به همه ادیان الهی به یک اندازه احترام گذاشته می‌شود. ساختمان معبد کائودای به سبک کلیساهای مسیحی ساخته شده است. همه روزه مراسم‌های مذهبی در این معبد برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند در این مراسم‌ها که همراه با موسیقی زنده اجرا می‌شود مشارکت کنند. بعد از صرف نهار قرار است یکی از مهیج‌ترین قسمت‌های سفر را تجربه کنیم.

تشریفات مذهبی در معبد مقدس کائودای

تشریفات مذهبی در معبد مقدس کائودای

 

در هفتاد کیلومتری شمال سایگون، نشانه‌هایی از جنگ ویتنام هنوز یافت می‌شود. موزه جنگ «کو چی» مجموعه‌ای شگفت‌انگیز و عظیم از تونل‌های زیرزمینی است که در طول جنگ ویتنام، توسط سربازان "ویت کونگ" حفر شده بوده‌اند. این تونل‌ها در گذشته پناهگاه، بیمارستان، انبار غذا و  راه های ارتباطی بوده‌اند. جالب است بدانید در طول جنگ، بیش از 10 هزار نفر از ساکنین سایگون سال‌ها در این شهر زیرزمینی زندگی کرده‌اند.

https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1409.jpg

مجموعه تونل‌های کوچی بخشی از یک شبکه بسیار گسترده از تونل ها ی زیرزمینی کشور ویتنام است.

 

 تونل‌های زیرزمینی، مبارزه قهرمانانه ویتنامی‌ها را در طول 30 سال جنگ تحمیلی در راه به دست آوردن استقلال و آزادی ملی به تصویر می‌کشد. این تودرتوهای مرموز و عجیب به طول 250 کیلومتر در زیر زمین حفر شده اند و دریچه‌های زیادی رو به آسمان دارند. پس از آن با احساسی آکنده از درد و پیروزی که غبطه‌ای بزرگ به مقاومت و ایستادگی مردم ویتنام را در دفاع از کشورشان در دلمان ایجاد کرده است به هتل باز می‌گردیم.

https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1415.jpg

تودرتوهای زیرزمینی کوچی در زمان جنگ، مخفی‌گاه بیش از ده‌ها هزار نفر ویتنامی بوده است.

 

روز سوم: خرید از بازار سنتی ویتنام

سومین روز حضورمان در هوشی‌مین سیتی است، پس از صرف صبحانه برای قایق‌سواری در دلتای مکونگ به شهر کوچک مای تو (My Tho) می‌رویم. دلتای مکونگ با پوششی سبز از جنس گیاهان بومی ویتنام فرش شده است. بر کروزهای سنتی سوار می‌شویم و همراه با آب راه خود را از میان شریان های دلتای مکونگ باز می‌کنیم و با گذر از میان خانه‌ها، بازارها و قایق‌های بومی در میان کانال‌های آبی پوشیده با نیزارهای بلند به گشت‌و‌گذار در دلتا می‌گذرانیم.

مکونگ

مکونگ مجموعه آبی شگفت‌انگیزی از کانال‌ها و رودخانه‌ها است.

 

در طول گشتمان در مکونگ از دهکده‌های صیادی دیدار می‌کنیم و با روش سنتی صید ماهی آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم بومی‌های ویتنامی چگونه خانه‌های خود را از برگ‌های درختان نخل می‌سازند. پس از صرف نهار در یکی از رستوران‌های سنتی مکونگ، به سمت اسکله بازمی‌گردیم. پایان‌بخش برنامه‌های امروزمان، بازدید از بازار سنتی بن تان در هوشی مین سیتی است. 

  https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1426.jpg

در بازارهای شناور مکونگ می‌توانید میوه‌ها و محصولات بومی ویتنام را بخرید.

 

بازار بن تان (Ben Thanh Market) یکی از مکان‌هایی است که حتما باید آن را از نزدیک ببنید. بن‌تای از آن جاهایی است که وقتی به آن می‌روید دیگر دوست ندارید از آن‌جا بیرون بیایید.

https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1423.jpg

بن تان مارکت شبیه جمعه بازارهای ایران است و همه محصولات بومی و صنایع دستی ویتنام در آن یافت می‌شود.

 

https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1424.jpg

انواع میوه‌ها و تنقلات و خشکبار بومی ویتنام در بن تان یافت می‌شود. فقط یادتان باشد با ویتنامی‌ها هم می‌توانید سر قیمت حسابی چانه بزنید.

 

روز چهارم: گشت شهری در سایگون

در روز آخر حضورمان در هوشی‌مین‌سیتی، از سایت‌های تاریخی و معماری متنوعی در شهر بازدید خواهیم کرد. اولین جایی که به آن می‌رویم، کاخ و خانه رئیس جمهور وقت ویتنام در زمان جنگ است. در نزدیکی آن، کلیسای نوتردارم واقع شده است. نمای خارجی کلیسا به گونه‌ای است، که انگار هنوز در دست ساخت می‌باشد و در واقع مرکز کاتولیسم های ویتنام و یکی از شناخته‌شده ترین نشانه‌های شهری هوشی‌مین‌سیتی است.

https://spilet.com/mi_ax/Original/1397/08/1431.jpg

کاخ ریاست جمهوری سابق ویتنام شبیه یک کپسول زمان است که از سال 1975 ثایت مانده است.

 

 بعد از آن اداره پست سابق ویتنام را خواهیم دید و در آخر از موزه جنگ ویتنام بازدید خواهیم کرد. در موزه جنگ، آثار هنری و تصاویر مستندی از جنگ ویتنام به نمایش گذاشته شده است.

اداره پست سابق ویتنام امروزه یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های تاریخی این کشور است.

در پایان روز، راهی فرودگاه می‌شویم تا به هانوی، پایتخت ویتنام، برویم.

 

روز پنجم: همراه با پاپت شو

اولین روز حضورمان در هانوی را به گشت و گذار در شهر سپری می‌کنیم. نخستین جایی که از آن بازدید خواهیم کرد کاخ ریاست جمهوری ویتنام است، بعد از آن به مقبره و موزه هوشی مین- رهبر انقلاب ویتنام- می‌رویم. این خانه به صورت یک پاگودای تک ستونه است، که روی آب ساخته شده‌است. بعد از آن از موزه مردم شناسی ویتنام که در نزدیکی همین مقبره است، بازدید می‌کنیم و با سبک زندگی گروه‌ها و فرهنگ‌های مختلف ویتنامی آشنا می‌شویم.

خانه رهبر انقلاب ویتنام در سال 1900 به سبک معماری فرانسوی ساخته شده‌است.

 

نهار را در رستوران Jacksons Steak House میل می‌کنیم، و پس از آن به دیدار معبد ادبیات که در واقع معبد تاریخی پیروان آیین کنفسیوس است، می‌رویم. دانشگاه 950 ساله ویتنام یکی دیگر از جاهایی است که در این روز آن را خواهیم دید.

پاگوداها نوعی معماری سنتی در شرق آسیاست که ساختار فیزیکی پیچیده‌ای دارد.

 

پایان بخش برنامه‌های امروزمان تماشای نمایش عروسکی روی آب (WATER PUPPET SHOW) است. نمایش عروسکی آبی، یکی از هنرهای سنتی ویتنام است که به عنوان میراثی گران‌بها از تاریخ و فرهنگ غنی این کشور به یادگار مانده است.

در هانوی دیدن نمایش عروسکی روی آب را از دست ندهید.

 

روز ششم: کروزسواری در امتداد خلیج هالونگ

امروز به بندر هالونگ می‌رویم، تا از یکی از استثنایی‌ترین مناظر رودخانه‌ای جهان دیدن کنیم. از هانوی تا هالونگ حدود 5 ساعت در راه هستیم. خلیج هالونگ میراث جهانی یونسکو و یکی از مهم‌ترین سایت‌های گردشگری این کشور است. هالونگ در زبان بومی به معنی اژدهای فرودآمده است.

هالونگ، مجموعه‌ای از جزایر آهکی کوچک و بزرگ است که سر از آب بیرون آورده‌اند.

 

 جزایر کوچک و بزرگ آهکی از  آب زمردین هالونگ سر بر آورده و حال و هوای مرموزی به آن بخشیده‌اند، و غارهای متعددی که در اثر فرسایش‌های آبی و بادی ایجاد شده‌اند ماجراجویی در هالونگ را بسیار لذت‌بخش کرده‌اند.می‌خواهیم جای‌جای این خلیج شگفت‌انگیز را از نزدیک ببینیم، دیدن همه جای خلیج، دو روز کامل طول می‌کشد. نهار امروز را داخل کشتی کروز میل می‌کنیم و پس از آن می‌توانیم از خدمات ماساژ ویتنامی استفاده کنیم. در طول حرکت کروز در امتداد خلیج این فرصت را داریم تا از زیبایی‌های طبیعی و بدیع خلیج عکاسی کنیم.

دو شب از سفر به ویتنام را در کروز سنتی سیرنا می‌گذرانیم.

 

با ادامه حرکت به سوی خلیج "بای تو لانگ" از برج‌های سنگی آهکی دیدن خواهیم کرد.

ویتنام علاوه بر مناظر طبیعی بی‌بدیلش، به غذاهای خوشمزه‌اش هم معروف است.یکی از مهیج‌ترین کارهایی که در طول اقامتمان در کروز انجام می‌دهیم شرکت در کارگاه‌های آشپزی ویتنامی‌است. اگر خوش شانس باشیم و هوا مساعد باشد، به کایاک سواری هم خواهیم رفت، پارو زدن در خلیج هالونگ لذت بی‌اندازه‌ای دارد، پس از صرف شام روی عرشه کشتی، می‌توانیم ماهی‌گیری را هم تجربه کنیم.

با قایق می‌توانید از زیر جزیره دین هونگ عبور کنید.

 

روز هفتم: گشت‌و‌گذار در جزیره "لان‌ها"

صبح زود را روی عرشه کشتی چشم باز می‌کنیم، و اولین کاری که خواهیم کرد، تمرینات تای‌چی، هنر رزمی سنتی ویتنام است. تا‌ی‌چی ورزشی آرام‌بخش و متفکرانه است. تمرینات تا‌چی سلامت روح و جسم را افزایش می‌دهد و کالری زیادی در بدنتان می‌سوزاند.

پیشنهاد می‎کنیم حتما در این تمرینات شرکت کنید. پس از صرف چای و قهوه، از کنار جزایر کوچک و بزرگ داخل خلیج عبور می‌کنیم و از غارها و برج‌های سنگی زیبا دیدن خواهیم کرد. در ساحل خلیج "لان ها"، وقت آزاد برای شنا در اختیار داریم. پس از آبتنی برای صرف ناهار به داخل کشتی باز می‌گردیم.

تلالوء نور خورشید در آب‌های هالونگ، حال‌وهوای مرموزی به غار می‌بخشد.

 

 آخرین کاری که امروز انجام خواهیم داد، دیدار از دهکده ماهیگیری است. بعد از آن به کروز بازمی‌گردیم تا غروب آفتاب را تماشا کنیم. تلالو زیبای رنگین نور خورشید در آبیِ آرام هالونگ حس فوق‌العاده‌ای دارد. پس از صرف شام در داخل کشتی، برای گذراندن آخرین شب در کروز آماده می‌شویم.

 

غروب هالونگ را از عرشه کشتی تماشا کن.

 

روز هشتم: خداحافظ ویتنام

آخرین روز حضورمان در ویتنام را باز هم با تمرینات تای‌چی روی عرشه کشتی آغاز می‌کنیم، صبحانه‌ای مفصل میل می‌کنیم و به سوی غارهای شگفت‌انگیز لوئن (luon cave) روانه می‌شویم، غار لوئن در جنوب خلیج هالونگ واقع شده‌است، رفتن به این غار تنها به وسیله قایق امکان‌پذیراست، ساختار غار مجموعه‌ای از جزایر کوچک است که به هم متصل شده و تشکیل یک دریاچه کوچک داده‌اند.

ترکیب بی‌نظیر کوه‌های آهکی و دریای زمردین غار لوئن را به یکی از ویژه‌ترین سایت‌های گردشگری هالونگ تبدیل کرده‌است.

 

ورودی غار یک دالان صد متری با عرض 3 متر است که با قایق از آن عبور می‌کنیم. این دالان در اثر سال‌های متمادی فرسایش های آبی و بادی شکل گرفته است. به محض عبور از این دالان طویل، وارد تالاری مملو از قندیل‌های آهکی زیبا می‌شویم. پس از گشت و‌گذاری پر از زیبایی و شگفتی به کروز بازمی‌گردیم و به سمت اسکله "هون‌گای" حرکت می‌کنیم.

 

کایاک سواری در امتداد هالونگ را هم تجربه کن!

 

با هالونگِ زیبا خداحافظی می‌کنیم و برای بازگشت به ایران به هانوی بازمی‌گردیم.
 
با ثبت نام به موقع در تور ویتنام نوروز 1404 از تعطیلات خود به بهترین نحو استفاده کنید.

 


14/ بهمن/1402بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف