اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز

کویر مصر؛ افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد

کویر مصر؛ افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد

15/ بهمن/1396

دکتر آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی (متولد 1982) می‌گوید: «کویر کسی را که یک‌بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد.»


این جمله‌ای است که پس از دیدن کویر مصر به آن ایمان پیدا خواهید کرد. افسون آسمان مصر تا پایان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشید.

کویر مصر - پلیگون های نمک


روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهر جندق از توابع بخش خور استان اصفهان قرار دارد. این روستا با حدود 120 نفر جمعیت در میان شن‌های روان کویر مرکزی ایران قرار دارد. این روستا این روزها از مهمترین و جذابترین مناطق گردشگری ایران به حساب می‌آید.

کویر مصر - رملهای کویر


درباره نام‌گذاری مصر روایت‌های متفاوتی وجود دارد. در جذاب‌ترین و مشهور ترین روایت به شبانی به نام یوسف اشاره می‌کند که کمی بیش از یک قرن پیش بنیانگذار روستای مصر بود و احتمالاً به همین دلیل روستا را مزرعه یوسف هم می‌خوانند. اما با اشارتی به داستان یوسف پیامبر، روستای یوسف شبان را هم مصر نامگذاری کرده‌اند.

کویر مصر - مازیار آل داوود


مردم مصر در سال های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می پردازند. شهرت کویر مصر زندگی آنان را نیز تغییر داده است. اما پیش از این بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم به پرورش شترنیز اشتغال داشتند.

کویر مصر - رملهای کویری


قنات راز شگفت انگیز حیات انسان در کویر است. ابداع پیشینیان ما در احداث قنات روستاهای کویری را به وجود آورده‌اند. روستای مصر نیز با بهره‌گیری از آب قنات صاحب نخل‌هایی بلند شده‌است که علاوه بر اینکه نماد حضور انسانی است، بر زیبایی و شکوه آنجا نیز می‌افزاید.

کویر مصر - آرامشی در کویر


رمل‌ها اصلی‌ترین جاذبه کویر مصر هستند. پشته‌های شنی از ماسه روان که تا پشت دیوار خانه‌های روستایی سرک کشیده‌اند. تجربه تماشای وسعت زرد رنگ رمل‌ها در کویر مصر تجربه‌ای از به یادماندنی‌ترین چیزهایی خواهد بود که چشم هر انسانی می‌تواند ببیند.

کویر مصر - شتر سواری در کویر


کفشهایتان را در بیاورید. بر روی رمل هیچ چیز شما را آزار نخواهد داد. لمس شن‌های روان کویر مصر با انگشتان پاهایتان تجربه‌ای حیرت انگیز خواهد بود. گرمای شن‌های کویر شما را با طبیعت آشتی خواهد داد.

کویر مصر - پیاده روی در رملهای کویر


روزِ کویر مصر و شن‌ها و رمل‌هایش همه ماجرا نیست. افسون کویر در طول شب هم با شماست. کافی است نگاهی به آسمان بیندازید تا نتوانید دیگر از آن چشم بردارید. آسمان شب کویر چنان به شما نزدیک است که حس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید می‌توانید ستاره‌ای از آن بچینید. این آسمان خیره کننده تنها مورد علاقه چشمان غیر مسلح نیست چرا که ستاره شناسان هم می‌توانند در تمام فصول سال بدون هیچ مانعی در روستای مصر به تماشای ستارگان بنشینند.

کویر مصر - خانه های کویری


کویر طبقه یا دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است. زمین نمکی این منطقه یاعث شده است که از هرگونه پوشش گیاهی و زندگی جانوری خالی باشد. اما شکل شگفت انگیز کویر طبقه آن را به جاذبه ای شگفت انگیز بدل کرده است. زمین کویر طبقه پوشیده از اشکال پنج ضلعی نمک است که در زمستان و با مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه و در تابستان به رنگ سراسر سفید در می آید. نمک این دریاچه قدیمی ترین نمک سراسر ایران است.

کویر مصر - نخلستان های کویری


در شناخته شدن منطقه کویر مصر از نام مازیار آل داوود و هتل آتشونی گرمه نمی توان گذشت. خانه پدری مازیار آل داوود که آن را تبدیل به اقامتگاه هتل آتشونی کرده است از اولین مکان هایی است که گردشگران ایرانی و خارجی کویر مرکزی ایران را به سمت خود جذب کرد و باعث رونق منطقه شد. مازیار در هتل کویری خود علاوه بر اتاق های سنتی، با غذای گرم و موسیقی تلفیقی از میهمانان پذیرایی می کند.

کویر مصر - شادی در کویر


زیبایی حیرت انگیز کویر مصر آن را به یکی از نقاط مورد علاقه هنرمندان تبدیل کرده‌است. افراد زیادی به قصد عکاسی به مقصد مصر جرکت می‌کنند. بخش‌هایی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک ساخته رضا میرکریمی در کویر مصر و روستای مصر فیلم‌برداری شده‌است.

برای دیدن اطلاعات بیشتر بر روی  تور کویر مصر  کلیک کنید.

عماد برقعی


15/ بهمن/1396بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف