WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز

تور قشم؛ جزیره‌ی عجایب هفت گانه و شگفتی هایش

تور قشم؛ جزیره‌ی عجایب هفت گانه و شگفتی هایش

14/ اردیبهشت/1397

"شاید چیزی از ""طرقه"" شنیده باشید؛ پرنده‌ای که به آسمان سفر می‌کند"


"

تور قشم

جزیره‌ی عجایب هفت‌گانه و شگفتی‌هایش

شاید چیزی از "طرقه" شنیده باشید؛ پرنده‌ای که به آسمان سفر می‌کند به عشق دیدن خورشید. این بار هم ما طرقه وار دل به آسمان سپردیم تا به جزیره قشم،"جزیره‌ی عجایب هفت‌گانه" برسیم. جزیره‌ای که حاصل جمع بازی موج و مرجان‌هاست در تنگه‌ای زیبا با غارهای تاریخی، خاک فرشهای رنگین، جنگلی شناور بر آب، دلفین‌های مهمان‌نواز، گونه‌ای پرنده ماهی‌خوار و دره‌ای منحصر به فرد از ستاره‌ها در همسایگی آفتاب!

تور قشم- دلفین ها

دلفینهای بازیگوش قشم

جزیره قشم که در متون اسلامی سده‌های دور، با نام‌هایی دیگر مثل "کاوان" یا "بنی کاوان" و "لافت" شناخته می‌شده، بزرگترین جزیره‌ی خاورمیانه است با وسعتی حدود 1500 متر مربع یعنی مساحتی بیشتر از 22 کشور مستقل جهان که با جمعیت حدود 107هزار نفر به خاطر نزدیکی به تنگه استراتژیک هرمز برای خودش اعتباری خاص دارد.

تور قشم- نقشه هوایی

عکس هوایی جزیره قشم

 

سوار شدن بر روی یک لنج در جایی که هنر لنج سازی‌شان زبانزد خاص و عام است، فرصتی است برای لذت بردن از دیدنی‌های  دیگر قشم؛ هرمز، هنگام، لافت، هندورابی، فارور و... تجربه‌ی سفری دریایی به شیوه‌ی دریانوردان قدیم اقیانوس هند و خلیج فارس، آنها که دائم بین بندرهای هند و ایران از یکسو و آفریقا و زنگبار از سوی دیگر در تردد بودند، مردانی قوی با پوست‌هایی به سیاهی شبق!

 تور قشم - لنج سازی

لنج سازی در قشم

 

کافی است چند کیلومتری دل به دریا بدهیم تا به جزیره سرخ "هرمز" برسیم. جایی که سالها به خاطر وجود قلعه‌ی پرتغالی‌ها شناخته می‌شد اما حالا هر ساله گروه‌های زیادی از گردشگران را به این جزیره می‌کشاند تا جادوی خاک‌های رنگی و منحصر به فردش را به رخ بکشاند.  عمده خاک این جزیره "رس" است که نتیجه‌ی ترکیبش با آهن و اکسیداسیون‌های مختلف طیف‌های رنگی مختلف است. این قابلیت و تنوع رنگ هنرمندان محیطی را تشویق به خلق آثار هنری عظیم می‌کند مثل "فرش خاکی هرمز".  بزرگترین فرش خاکی دنیا که با رنگ‌های جذاب و دلفریبش چهار بار در جزیره‌ی سرخ هرمز گسترده شده.

 تور قشم -بزرگترین فرش خاکی جهان

بزرگترین فرش خاکی دنیا

 

به سمت جنوبی ساحل قشم که برویم جزیره‌ی "هنگام" جلوی چشمان ماست با طاق‌ها، غارهای ساحلی و قشنگ تر از همه رقص دلفین های بازیگوشی که به استقبال بازدید کننده ها می‌آیند. در تور قشم چشمان گرد و هیجان زده‌ی گردشگرها را موقع دیدن این صحنه باید از نزدیک دید! اینجا که ایستاده‌ای انگار رو به روی آکواریومی عظیم نشسته‌ای با آبی زلال که محل زندگی جزایر مرجانی کف و آبزیانش را می‌توانی به راحتی به تماشا بنشینی.

تور قشم - دلفین بازیگوش

دلفین های بینی بطری

 

و حالا ماییم و "جزیره‌ی ناز" در 22کیلومتری قشم. اینجا را سوار بر قایق باید هنگام "مد" دید، وقتی که جاذبه‌ی ماه با بوسه های بی امان آب پیش می‌روند تا بالا آمدن آب و خلق شگفتی جدید. یا منتظر رفتن ماه شد و زایش مجدد روز و ایجاد "جزر" تا بشود با پای برهنه قدم زنان بر ماسه‌های مرطوبش راه رفت و با طبیعت عشق‌بازی کرد و از آن بلندا به تنگه هرمز و جزیره‌ی لارک نگریست، تا آنجا که افق با خط دیدگانت پیوند می‌خورد و همه چیز ختم به آسمان می‌شود.

تور قشم

 

آن سوتر در روستای "برکه خلف" مجموعه‌ای است اعجاب انگیز از پدیده های زمین شناسی، معروف به "دره‌ی ستاره‌ها" که محلی ها آن را "استاره" و گاهی "استار افتیده" هم می‌گویند. دره‌ای از جنس ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پوسته‌های فسیلی که حاصل فرسایش فلات است به دست‌های قدرتمند تندبادها، آب‌های سطحی و رگبارهای فصلی. کوهسر و سنگ‌های غول‌آسا با شکل‌های ویژه، حفره‌ها و ستونهای خاص که وقتی شب ها باد از لابلایشان می‌گذرد صداهایی از آنها به گوش می‌رسد. صداهایی که به اعتقاد اهالى به خاطر آمد و شد اجنه و ارواح است و برای همین در شب از آمدن به آنجا خوددارى مى‌کنند!

تور قشم - ستاره افتیده

دره ستاره افتیده

 

اینجا "لافت" است در مسیر شمالی قشم با برج‌های تاریخی که به لحاظ معماری یکی از 10روستای برتر ایران بزرگ است. بندری تاریخی که مجموعه‌ای است از بادگیرها، بزرگترین آب انبار جنوب ایران با چاه‌های طلا. چاه هایی حفر شده در مکانی گود که آبشان از باران و سرریز صخره و تل بالادست تأمین می‌شده و می‌گویند به همین دلیل "تل آو" و به مرور زمان به نام "طلا" مشهور شده‌اند. "قلعه نادری" به جا مانده از دوره‌ی نادرشاه که بر روی پایه دژهای کهن و باستانی قبل از اسلام ساخته شده در کنار همین چاه‌های طلا، خودنمایی می‌کند. تماشای غروب  این جزیره و ثبت این لحظه، ثبت صحنه‌ای است رؤیایی!

تور قشم - روستای لافت

 روستای لافت

تور قشم - چاههای طلا

چاه های طلا

 

آن سوتر "خربس" یا خوربیز (XARBEZ) است، روستایی بزرگ که حداقل تا 1400 سال قبل مکانى آباد بوده برای تردد سیاحان و کشتى‌بانان و حالا گورستان و برکه‌اى از آن بر جا مانده با غارهای تاریخی بازمانده از دوران مادها بر سینه‌ی کوه.  فضای داخل این غارها به شکل دست کند صخره‌ای است با معماری راز‌آمیز که در برخی طاقچه ها، اتاق ها و دهلیزهای تو در تو به اوج میرسد. انگار معماری می‌خواسته با خطوطی مبهم که بر دیوارها نقش بسته از چیزی بگوید...

تور قشم - تنگه چاه کوه

 

 

به "جنگل‌های دریایی حرا" می‌رسیم با وسعت 200کیلومتر. از معدود جنگل‌های انبوه دنیا که درختانش با خاصیت تصفیه کنندگی که در پوستشان دارند، از آب شیرین به‌دست آمده از تسویه آب و املاح تغذیه می‌کنند و نمک دریا را به آب پس می‌دهند. حرا در حقیقت نام درختی است در اندازه های 3 تا 6متر با شاخ و برگهای سبز و روشن که در آبهای شور زندگی می‌کند و نام علمی اش (Avicennia Marina) منسوب است به حکیم ابوعلی سینا  فیلسوف ایرانی!

تور قشم - جنگل حرا

جنگل حرا

 

برای تماشای این عجایب هفت گانه می‏ توانید با اسپیلت البرز در تور قشم همسفر شوید.

 تهیه مطلب: تحریریه اسپیلت البرز البرز - لیلی حکیم

"


14/ اردیبهشت/1397بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف