WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز
سفر هوشمند: سفر + سلامت

پروتکل‌ های بهداشتی سفر ویژه کرونا

پروتکل‌ های بهداشتی سفر ویژه کرونا

29/ اردیبهشت/1399

بسمه تعالی

لوگو

 

دستور العمل شماره 3

 

 

سفر هوشمند: سفر + سلامت 

(پروتکل‌های بهداشتی سفر ویژه کرونا)

 

تصویر 1

مقدمه:

نظر به ابلاغ مصوبات اخیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر بازگشایی مسیرهای رفت آمد فی مابین استانها و شهرستان های کشور،ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از انجام سفرهای غیرضرور، به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و بهبود وضعیت سفرهای ضروری مردم،  «دستورالعمل شماره 3 سفر هوشمند در ایام بیماری کرونا » به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می گردد.

رویکرد کلی: 

رویکرد کلی این دستورالعمل و پروتکل های مربوطه،انجام هوشمندانه سفر با رعایت الزامات بهداشتی و سلامت است.  

تصویر 2

_ مرجع تهیه پروتکل ها: مرجع و اساس تهیه ضوابط و پروتکل های بهداشتی این دستورالعمل، راهنمای گام دوم مبارزه با کووید-19 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراکز اقامتی و حمل ونقل به شماره های  306/134 و 306/104 و 306/158  و ملاحظات عملیاتی در مدیریت بیماری کووید 19 در بخش اقامتی تهیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت مورخ 21 مارس 2020 می باشد.

ماده 1) واژه ها و عبارات بکار رفته در این دستورالعمل در معانی ذیل تعریف می گردد: 

 • وزارتخانه: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی 
 • اداره کل استان: اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی استان
 • فعالان زنجیره سفر: کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی فعال در حوزه سفر و گردشگری از قبیل: کلیه مصادیق تاسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان گردشگری و موسسات حمل و نقل، سایت ها، موزه ها و اماکن تاریخی که در ایام شیوع ویروس کرونا با رعایت مقررات فعالیت می نمایند.
 • راهنمای گام دوم: راهنمای گام دوم مبارزه با کووید- 19 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ماده 2) کلیه فعالان زنجیره سفر موظف به رعایت پروتکل ها و مقررات این دستورالعمل می باشند و مسئولیت نظارت در سطح استان ها،بر عهده اداره کل استان و  نظارت عالیه بر عهده حوزه های ستادی وزارت می باشد. مضافاً سطوح نظارتی به شرح ذیل قابل اجراست:

 • سطح اول؛ اداره کل استان ضمن تشکیل کمیته نظارت متشکل از کارشناسان اداره کل استان، نمایندگانی از دستگاه های ذیربط،تشکل های حرفه ای تحت پوشش و مراکز بهداشتی و درمانی، براساس چک لیست های پیوست این دستورالعمل اقدام به نظارت میدانی و تهیه گزارشات لازم می نمایند.
 • سطح دوم نظارت به عهده مردم و مسافران بوده که علاوه بر شماره تماس های اعلامی از سوی ادارات کل استان ها،می توانند از طریق شماره تماس 09629 نسبت به ثبت گزارش و شکایات اقدام نمایند. ادارات کل استان ها  لازم است شماره تماس های لازم را به نحو مطلوب در ترمینال ها، راه آهن و فرودگاه ها به اطلاع مسافران برسانند.
 • سطح سوم نظارت به عهده ناظرین خصوصی و کارشناسان بهداشت مراکز و تاسیسات مشمول این دستورالعمل هستند که موظف خواهند بود زیر نظر مدیر آن واحد به نظارت داخلی پرداخته و مفاد این دستورالعمل را رعایت نمایند.

تبصره: نظارت ها بصورت دوره ای و حداقل یکبار در ماه تا اتمام همه گیری کرونا در سطح کشور تکرار خواهد شد.

ماده 3) کلیه مفاد این دستورالعمل باید به نحو مطلوب بر اساس صلاحدید اداره کل استان ها و شرایط و امکانات موجود از طریق جلسات آموزشی حضوری یا مجازی، اطلاعیه های مکتوب و غیره آموزش داده شود. 

گروه های هدف در این آموزش عبارتند از:

الف: کارشناسان ادارات استانی ب.:ناظرین عضو در کمیته نظارت

ب:ناظرین عضو در کمیته نظارت

پ. عموم مردم و مسافرین از طریق نصب اطلاعیه در ترمینال ها و پایانه های مسافری و...

ج:مدیران ترمینال ها، راه آهن و فرودگاه ها از طریق مکاتبه و ارسال دستورالعمل

د:مدیران واحدهای اقامتی، واحدهای پذیرایی بین راهی، موزه ها، سایت های تاریخی و دیگر تاسیسات گردشگری ذ. کارکنان واحدها و تاسیسات فوق

ماده 4) کلیه مدیران تاسیسات گردشگری موظف هستند ضمن شرکت در جلسات آموزشی که بر اساس اولویت های صلاحدید ادارات کل استانی طبق ماده 3 این دستورالعمل برگزار خواهد شد شرکت کرده و پروتکل بهداشتی صنف خود را تحویل گرفته و نسبت به رعایت مفاد آن و انتقال نکات لازم به کارکنان واحد خود متعهد شوند.

ماده 5) مسئولیت عدم رعایت مفاد این دستورالعمل به عهده مدیر واحد مربوطه بوده و با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد. نحوه برخورد با واحد متخلف به تشخیص اداره کل استان  حسب مورد در چارچوب آئین نامه ها و دستورالعمل  های مربوطه  می تواند از تذکر،اخطار کتبی و در مراحل بعدی تعلیق فعالیت و پلمپ واحد در صورت تکرار تعیین و اجرا می گردد.

ماده 6) ادارات کل استانی لازم است گزارش اقدامات انجام شده را به شرح فرم مخصوص ارایه شده در پیوست دستورالعمل تکمیل و به حوزه ستادی وزارتخانه ارسال نمایند.

ماده 7) کلیه پرسنل تاسیسات گردشگری در چارچوب ضوابط و مفاد راهنمای گام دوم،پیش از شروع به کار موظف هستند فرم خوداظهاری که به پیوست این دستورالعمل آمده است تکمیل نموده و فرم های تکمیل شده در محل نگهداری تا در اختیار ناظرین اداره کل و کارشناسان بهداشت قرار گیرد. همچنین نحوه به کارگیری پرسنل بهبود یافته از کرونا و نحوه اشتغال کارکنان دارای بیماری های زمینه ای یا نقص ایمنی براساس مفاد راهنمای گام دوم خواهد بود و مدیران و کارکنان موظف به رعایت مفاد آن خواهند بود.

ماده8) موارد ذیل لازم است به طور کلی از سوی کلیه ی فعالان گردشگری مد نظر قرار گیرد: 

 • اقلام بهداشتی

اقلام بهداشتی موردنیاز جهت حفاظت فردی و بهداشتی کارکنان و گردشگران شامل انواع دستکش یکبار مصرف، انواع ماسک، شیلد محافظ،محلول ضدعفونی سطوح کلره یا الکلی و محلول ضدعفونی دست الکلی بوده که وظیفه تامین آن در واحدهای اقامتی به عهده مدیر واحد، در پایانه ها، راه آهن و فرودگاه فقط برای کارکنان به عهده مدیران این مراکز می باشد.همچنین لازم است در فضاهای عمومی مانند کنار آسانسور در واحدهای اقامتی، میز پذیرش، صندوق رستوران، سرویس عمومی لابی، کنار دستگاه حضور و غیاب کارکنان، سالن های ورودی فرودگاه،محل تحویل بار و امثالهم ماده ضدعفونی دست نصب شود.

 • نحوه برخورد با موارد مشکوک به بیماری

در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علائم مربوطه از ادامه فعالیت ایشان جلوگیری شده و بازگشت به کار منوط به ارایه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا دیگر تخصص های اعلام شده در راهنمای گام دوم خواهد بود. همچنین در صورت مشاهده فرد مشکوک در بین گردشگران جهت پیشگیری از انتقال احتمالی آلودگی به دیگران، ایشان را به استفاده از وسایل حفاظت فردی توصیه کرده و اقلام لازم در اختیار ایشان قرار داده شود. در موارد پیشرفته و علائم شدید از طریق سامانه تلفنی بهداشت به شماره های 190 و 4030 راهنمایی لازم دریافت گردد.

 • حفاظت فردی و فاصله گذاری در کارکنان

به منظور ایجاد فاصله ایمن بین گردشگران و کارکنان شاغل در تاسیسات گردشگری در وهله اول باگذاشتن میزهای بزرگ یا موانع و اجسام فاصله بین کارکنان و گردشگران را به بیش از 9 متر رسانیده شود. در مرحله دوم از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی جهت محفوظ کردن واحدهایی چون صندوق، گیشه، پذیرش هتلها و امثالهم استفاده گردد. در نهایت کلیه پرسنل شاغل در تاسیسات گردشگری جهت حفاظت فردی موظفند در هنگام کار از ماسک، دستکش و لباس کار تمیز استفاده کنند و بر اساس نوع شغل و لزوم نزدیکی به گردشگران مانند خانه دار هتل ها استفاده از شیلد محافظ هم توصیه می شود. افرادی که در واحدهای اداری و مالی و امثالهم مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و عدم حضور ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی خواهند بود. پرسنل واحدهای دارای ارتباط مستقیم با گردشگران موظفند قبل از خروج از محل کار دوش بگیرند.

 • حفاظت فردی گردشگران

بمنظور حفظ سلامت گردشگران ایشان موظف هستند در وسایل نقلیه اعم از تاکسی های بین شهری، اتوبوس ها، قطار، هواپیما، ترمینالها، فرودگاه، راه آهن و دیگر فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمایند و تاسیسات گردشگری جهت خدمت رسانی می توانند این اقلام را در اختیار گردشگران قرار دهند.

ماده 9) مرجع علمی تعیین نوع مواد گندزدا و درصد تهیه آنها، مفاد راهنمای گام دوم می باشد.

ماده 10) رعایت پروتکل ذیل مربوط به استفاده از وسایل حمل و نقل از سوی دارندگان و کارکنان وسایل نقلیه و همچنین کلیه مسافران الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

الف: پروتکل حمل و نقل زمینی:

استفاده از خودروهای شخصی:

ضمن توصیه اکید به عموم هموطنان جهت کاهش ترددهای بین شهری وپرهیز از سفرهای غیر ضروری به منظور حفظ سلامت مسافران گرامی که با وسیله نقلیه شخصی بین شهرها تردد نمایند، توصیه های ذیل ارایه می گردد:

1. قبل از سفر از سلامت وسیله نقلیه اطمینان حاصل فرماییدو داخل خودرو و دستگیره های در را  نظافت و گند زدایی کنید.قبل از سفر به همراه داشتن اقلام بهداشتی حفاظت شخصی شامل دستکش یکبار مصرف،ماسک،محلول ضدعفونی دست، دستمال کاغذی اطمینان حاصل کنید.

2. درهنگام سوخت گیری در جایگاه های ارایه سوخت از ماسک و دستکش استفاده نمایید.

3. در سفرهای کوتاه از مواد غذایی سبک از پیش تهیه شده در منزل استفاده نمایید.

4. در سفرهای طولانی فقط در واحدهای بین راهی تحت نظارت سازمان گردشگری توقف نمایند.

5. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

6. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده یا ورود به خودرو، بسته بندی آن گندزدایی شود.

۷. جهت پرداخت عوارض بزرگراهی ترجیحا از روش های الکترویکی استفاده کنید.

استفاده از خودروهای سواری بین شهری:

1. قبل از سفر از سلامت وسیله نقلیه اطمینان حاصل شده و داخل خودرو و دستگیره های در نظافت و گند زدایی شود. 

2. درهنگام سوخت گیری در جایگاه های ارایه سوخت از ماسک و دستکش استفاده شود.

3. ظرفیت مسافرگیری طبق راهنمای گام دوم رعایت گردد.

4. مسافران و رانندگان در طول سفر از ماسک استفاده نمایند.

5. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

6. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده یا ورود به خودرو، بسته بندی آن گندزدایی شود.

7. جهت پرداخت عوارض بزرگراهی ترجیحا از روش های الکتریکی استفاده کنید.

8. مسافران گرامی تا حد ممکن از روش های اینترنتی جهت خرید بلیط استفاده کنند.

9. در سفرهای کوتاه از مواد غذایی سبک از پیش تهیه شده در منزل استفاده نمایید.

10. در سفرهای طولانی فقط در واحدهای بین راهی تحت نظارت سازمان گردشگری توقف نمایند.

استفاده از اتوبوس های بین شهری:

1. نظافت، شستشو وگندزدایی اتوبوس ها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه پایانه ها بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی می باشد.

2. در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت خودرو، افراد با فاصله ایمن در اتوبوس جانمایی شوند.

3. ارایه هر نوع نوشیدنی و خوراکی به مسافران فقط بصورت بسته بندی مجاز می باشد.

4. بسته بندی کلیه اقلام،خوراکی ها و نوشیدنی ها باید گندزدایی شود تا امکان انتقال آلودگی به مسافران حذف شود.

5. تهویه خودرو همواره روشن باشد.

6. در جعبه کمک های اولیه اتوبوس علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.

7. راننده، کمک راننده و خدمه موظف به استفاده از ماسک هستند.

8. کمک راننده یا خدمه در هنگام سرویس دهی و توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی به مسافران و یا تحویل چمدانها و اخذ بلیط از دستکش استفاده نمایند.

9. در هنگام سوختگیری از ماسک و دستکش استفاده شود.

10. در هنگام توقف بین راهی از واحدهای بین راهی دارای مجوز استفاده شود.

11. در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک و دستکش ارایه شود.

12. مسافران جهت افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

13. مسافران در صورت امکان بصورت اینترنتی بلیط تهیه نمایند.

14. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

پروتکل حضور در پایانه های مسافربری:

1. مسافران گرامی تا حد ممکن از خریدهای اینترنتی استفاده کنند و یا در هنگام تهیه بلیط از گیشه ها ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی گیشه، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

2. مسافران در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نموده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.

3. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید از ماسک و دستکش استفاده کنید.

4. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

5. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.

6. تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.

7. از دراز کشیدن روی نیمکت ها مطلقا خودداری شود.

8. جهت اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهرو سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای فرادا توصیه می شود.

9. از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

10. مدیران محترم پایانه ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های استراحت و تجمع رانندگان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند.

ب: پروتکل حمل و نقل هوایی:

رعایت پروتکل ذیل از سوی کارکنان فرودگاه ها،شرکت های هوایی و همچنین کلیه مسافران الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

استفاده از هواپیما:

ضمن توصیه اکید به عموم هموطنان جهت کاهش ترددهای بین شهری وپرهیز از سفرهای غیر ضروری به منظور حفظ سلامت مسافران گرامی در پرواز، توصیه های ذیل ارایه می گردد:

1. قبل از سفر از سلامت جسمانی خود و نداشتن علایم سرماخوردگی و به همراه داشتن اقلام بهداشتی وسایل حفاظت شخصی شامل دستکش یکبار مصرف،ماسک،محلول ضدعفونی دست اطمینان حاصل کنید.

2. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی هواپیما دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

3. در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت پرواز، افراد با فاصله ایمن در هواپیما جانمایی شوند.

4. خدمه پرواز در طول پرواز از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

5. نظافت وگندزدایی هواپیماها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی می باشد.

6. ارایه هر نوع نوشیدنی به مسافران فقط بصورت بسته بندی مجاز می باشد.

۷. در جعبه کمک های اولیه هواپیما علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.

8. در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک ودستکش ارایه شود.

9. مسافران جهت افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفراز ماسک و دستکش استفاده نمایند.

پروتکل حضور در فرودگاه ها:

1. مسافران گرامی در هنگام اخذ کارت پرواز و گذر از گیت بازرسی یا محل های کنترل مدارک در ورودی سالن ترانزیت ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

2. مسافران در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نموده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.

3. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید از ماسک و دستکش استفاده کنید.

4. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

5. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.

6. تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.

۷. از دراز کشیدن روی نیمکت ها مطلقا خودداری شود.

8. جهت اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهرو سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای فرادا توصیه می شود.

از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

9. مدیران محترم پایانه ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع مسافران و کارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم گیت‌های بازرسی که در تماس دست افراد هستند و چرخ دستی های عمومی و امثالهم اطمینان حاصل نمایند.

10. در زمان انتقال مسافران به محل سوار شدن به هواپیما بوسیله اتوبوس به ظرفیت مناسب اتوبوس ها توجه و از ازدحام مسافران جلوگیری شود

11. پس از تحویل بار و چمدان از نقاله های فرودگاه حتما دست ها را طبق پروتکل شستشو دهید.

12. در ورودی سالن های فرودگاه و مجاور آسانسورها ماده ضدعفونی دست نصب شود.

پ: پروتکل حمل و نقل ریلی:

رعایت پروتکل ذیل از سوی کارکنان راه آهن، قطارها و همچنین کلیه مسافران الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

استفاده از قطار:

ضمن توصیه اکید به عموم هموطنان جهت کاهش ترددهای بین شهری وپرهیز از سفرهای غیر ضروری به منظور حفظ سلامت مسافران گرامی در قطار، توصیه های ذیل ارایه می گردد:

1. قبل از سفر از سلامت جسمانی خود و نداشتن علایم سرماخوردگی و به همراه داشتن اقلام بهداشتی وسایل حفاظت شخصی شامل دستکش یکبار مصرف،ماسک،محلول ضدعفونی دست اطمینان حاصل کنید.

2. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی قطار دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

3. در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت قطار، افراد با فاصله ایمن در هرکوپه جانمایی شوند.

4. خدمه قطار در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

5. نظافت وگندزدایی قطارها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی می باشد.

6. ارایه هر نوع خوراکی و نوشیدنی به مسافران فقط بصورت بسته بندی مجاز می باشد همچنین در خصوص غذای گرم تهیه شده در رستوران قطار رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و استفاده از سلفون و درپوش بهداشتی الزامی است.

۷. در جعبه کمک های اولیه قطار علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.

8. در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک ودستکش ارایه شود.

9. مسافران جهت افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفراز ماسک و دستکش استفاده نمایند.

10. در صورت سرو غذا در رستوران قطار رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله ایمن بین مسافران و خدمه الزامی است.

پروتکل حضور در راه آهن:

1. مسافران گرامی در هنگام عبور از محل های کنترل مدارک در ورودی سالن ترانزیت ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

2. مسافران در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نموده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.

3. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید از ماسک و دستکش استفاده کنید.

4. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

5. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.

6. تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.

7. از دراز کشیدن روی نیمکت ها مطلقا خودداری شود.

8. جهت اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهرو سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای فرادا توصیه می شود.

از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

9. مدیران محترم پایانه های ریلی نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع مسافران و کارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر نقاطی که در تماس دست افراد هستند و چرخ دستی های عمومی و امثالهم اطمینان حاصل نمایند.

10. پس از خروج از قطار و در سالن خروجی حتما دست ها را طبق پروتکل شستشو دهید.

11. در ورودی سالن های انتظار و مجاور آسانسورها ماده ضدعفونی دست نصب شود.

 

ماده 11) رعایت پروتکل ذیل مربوط به استفاده از تاسیسات گردشگری به شرح ذیل الزامی است:

الف: پروتکل واحدهای اقامتی:

رعایت پروتکل ذیل از سوی کارکنان واحدهای اقامتی و همچنین کلیه مسافران الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

واحدهایی که موقتا تعطیل بوده اند لازم است پیش از بازگشایی برنامه کلی نظافت و گندزدایی دقیق در همه قسمت ها و فضاهای عمومی بر اساس مندرجات این دستورالعمل انجام دهند. 

برخی واحدهای داخلی هتل ها مانند آرایشگاه، سالن ورزشی، استخر و سونا و تالار مراسمات که جزو مشاغل پرخطر محسوب می شوند با دستور وزرات بهداشت و طبق پروتکل های آن اصناف بازگشایی خواهند شد.

استفاده از خدمات اقامت:

1. تاحدممکن سطوح در معرض تماس و قابل آلودگی در اطاق ها کاهش یابد لذا پیشنهاد میشود ظروف، اقلام مینی بار، ملحفه، پتو و بالشت اضافی، فولدر های اطلاع رسانی، مجلات، گلدان و امثالهم از اطاق ها جمع آوری و به درخواست مهمان ارایه گردد.

2. کلیه سطوح در تماس با دست مهمان اعم از دستگیره ها، کلیدهای برق، کنترل تلویزیون، گوشی تلفن و امثالهم بصورت روزانه گندزدایی شود.

3. کلیه سطوح قابل شستشو در سرویس بهداشتی شامل کف و دیوارها، روشویی، وان، زیر دوشی، پرده دوش، کابین دوش و غیره با حفظ ایمنی لوازم برقی بطور روزانه با مواد شوینده و آب داغ شستشو شوند.

4. کلیه منسوجات و کالای خواب شامل کاور لحاف، رو بالشتی، ملحفه ها، رومیزی، حوله و امثالهم بعد از چک اوت مهمان جهت شستشو جمع آوری شود.

5. در صورت مشاهده علائم بیماری در مهمان ضمن شستشوی اقلام فوق پدمحافظ تشک، پتو، رانر و امثالهم نیز شسته شود.

6. مهر و سجاده، کتب ادعیه و غیره داخل کاور قرار داده شود تا درصورت استفاده مهمان گندزدایی گردد.

۷. جهت نظافت و گندزدایی سطوح لازم است از دستمال های مختلف با رنگ های متفاوت استفاده کرده و دستمال تنظیف مرتب با آب داغ و مواد شوینده شسته شود و این روش در خصوص زمین شورهای پارچه ای و نخی صدق می کند.

8. در هنگام نظافت اطاق ها در و پنجره ها باز باشد تا تهویه بهتر انجام شود.

9. صابون مایع یا جامد تکنفره و دیگر اقلام بهداشتی در اطاق ها تامین شود.

10. در خصوص نحوه جمع آوری و تخلیه زباله نهایت دقت و حفاظت فردی رعایت شود و کیسه زباله داخل سطل های زباله مرتبا تعویض شود.

11. شستشوی منسوجات مانند ملحفه عفونی باید با حرارت بالا و استفاده از شوینده های قوی انجام پذیرد و پروتکل های حفاظت فردی در پرسنل لاندری شدیدا رعایت شود.

12. فضاهای عمومی، میز پذیرش، تلفن عمومی لابی، دستگاه عابربانک و امثالهم باید مرتبا چندبار در روز گندزدایی شود.

13. رختکن، سرویس های بهداشتی پرسنل و سرویس های بهداشتی عمومی مرتب با آب داغ و مواد شوینده در تمام سطوح و زوایا شستشو و سپس گندزدایی شود.

14. در ورودی مراکز اقامتی، رستوران داخلی و مجاورت آسانسورها ماده ضدعفونی دست نصب شود.

15. کلید اطاق قبل و بعد از تحویل از مسافران بوسیله اسپری موجود در پذیرش ضدعفونی شود.

16. جهت ایجاد شرایط ایمن در زمان ورود مهمانان به هتل ها انجام اقداماتی مانند اسپری موادضدعفونی روی لباس و چمدان ایشان یا تعبیه تونل مه پاش مواد ضدعفونی توصیه نمی شود و بهتر از روش های علمی و مناسب تر استفاده شود.

استفاده از خدمات رستوران:

1. با توجه به ایام خلوتی و بمنظور تمرکز خدمات بهداشتی دسترسی مهمانان به تمام فضای نشیمن لابی، رستوران یا صبحانه خوری به نحو شایسته محدود شود یا تا حدممکن از خدمات روم سرویس استفاده شود.

2. میزهای رستوران و صبحانه خوری با فاصله 9.5 متر از یکدیگر چیدمان شوند و از دیوارها.پرده ها.میز صندوق امثالهم حداقل 9.5 متر فاصله داشته باشند.

3. کف سالن ۱بار در روز بوسیله زمین شور آغشته به مواد ضدعفونی، گندزدایی شود.

4. منوهای رستوران قابل نظافت بوده و مرتب ضدعفونی شوند و همراه منو محلول ضدعفونی دست به مهمان داده شود تا در صورت تمایل دست خود را ضدعفونی کنند.

5. ظروف، تجهیزات و لوازم اضافی درمعرض آلودگی محدود شوند، رومیزی ها و لچکی ها جمع آوری تا امکان گندزدایی سطح میزها فراهم شود یا می توان از پوشش های یکبر مصرف استفاده نمود.

6. تمامی ظروف بازگشتی از میز مهمان حتی در صورت عدم استفاده با آب گرم شسته شوند.

۷. بوفه سالاد و غذا در این ایام تعطیل شده و اقلام خوراکی طبق استاندارد و درجه هتل بصورت بسته بندی و در ظروف یکنفره ارایه شود.

8. نان بصورت بسته بندی در کیسه یا سلفون کشیده و قرار داده شود.

9. حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف استفاده شود.

10. دمای پخت استاندارد موادغذایی رعایت شود.

11. تاحدامکان زنجیره انتقال گرم برای مواد غذایی تامین شود که تا زمان سرو در رستوران گرم بماند.

12. باتوجه به نظریه ماندگاری طولانی مدت ویروس روی سطوح استیل، در گندزدایی تجهیزات استیل در آشپزخانه ها دقت بیشتری شود.

13. در زمان انتقال ظرف حاوی غذا از آشپزخانه تا رستوران دقت لازم در جهت پیشگیری از آلودگی ثانویه رعایت گردد.

14. زمان فعالیت روم سرویس افزایش یابد تا در حدامکان مسافران در اطاق از خدمات غذا و نوشیدنی استفاده نمایند.

حضور مسافران در واحدهای اقامتی:

1. مسافران گرامی جهت حفظ سلامت خود فقط از خدمات واحدهای اقامتی دارای مجوز که بدین منظور کاملا بهداشتی شده اند استفاده نمایند.

2. مسافران گرامی تا حد ممکن از روش های اینترنتی جهت رزرو اطاق استفاده کنند و به توصیه رانندگان تاکسی جهت استفاده از خدمات اقامتی واحدهای بدون مجوز عمل نکنند.

3. پس از انجام مراحل پذیرش و ارایه مدارک و تکمیل فرم های پذیرش حتما دست ها را طبق پروتکل شستشو دهید.

4. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.

5. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی بسته بندی خارج از مراکز اقامتی،قبل از استفاده بسته بندی آن گندزدایی شود.

6. تا حدممکن از خدمات غذایی رستوران های داخل مراکز اقامتی استفاده نمایید.

7. پس از هربار خروج از واحد اقامتی و مراجعت حتما دست ها را بخوبی شستشو دهید.

8. پرسنل شاغل در واحدهای اقامتی به منظور محافظت از سلامت گردشگران و به دستور مقامات بهداشتی از پروتکل های حفاظت فیزیکی و فردی استفاده می نمایند لطفا در این خصوص با ایشان همکاری بفرمایید.

9. در صورت بروز علائم سرماخوردگی در خود یا اعضای خانواده مراتب را جهت مساعدت و راهنمایی  به پذیرش اعلام نمایید. 

10. جهت افزایش اطمینان و ایمنی در فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمایید.

11. بمنظور کاهش سطوح در معرض تماس و قابل آلودگی در اطاق ها ظروف، اقلام مینی بار، ملحفه، پتو و بالشت اضافی، فولدر های اطلاع رسانی، مجلات، گلدان و امثالهم جمع آوری شده و به درخواست شما ارایه گردد.

12.کلیه سطوح در تماس با دست اعم از دستگیره ها، کلیدهای برق، کنترل تلویزیون، گوشی تلفن و امثالهم بصورت روزانه گندزدایی می شود.

13. کلیه سطوح قابل شستشو در سرویس بهداشتی شامل کف و دیوارها، روشویی، وان، زیر دوشی، پرده دوش، کابین دوش و غیره بطور روزانه با مواد شوینده و آب داغ شستشو شوند.

14. کلیه منسوجات و کالای خواب شامل کاور لحاف، رو بالشتی، ملحفه ها، رومیزی، حوله و امثالهم بصورت روزانه جهت شستشو جمع آوری می شود و در صورت اعلام شما این زمان به بعد از  چک اوت منتقل می شود.

15. مهر و سجاده، کتب ادعیه و غیره داخل کاور قرار داده شده و درصورت استفاده گندزدایی می گردد.

16. در ورودی مراکز اقامتی، رستوران داخلی و مجاورت آسانسورها ماده ضدعفونی دست جهت استفاده شما نصب شده است.

17. کلید اطاق قبل و بعد از تحویل به شما بوسیله اسپری موجود در پذیرش ضدعفونی می شود.

18. بمنظور رعایت پروتکل های بهداشتی فاصله ایمن را در مبلمان نشیمن لابی، رستوران یا صبحانه خوری رعایت فرمایید.

19. بمنظور کاهش سطوح در معرض تماس و قابل آلودگی در رستوران ها ظروف، تجهیزات و لوازم اضافی،  رومیزی ها و لچکی ها جمع آوری شده تا امکان گندزدایی سطح میزها فراهم شود.

20. بوفه سالاد و غذا در این ایام تعطیل شده و اقلام خوراکی طبق استاندارد و درجه هتل بصورت بسته بندی و در ظروف یکنفره ارایه می شود.

21. خدمات روم سرویس آماده ارایه خدمات غذا و نوشیدنی در اطاق می باشد.

ب: واحدهای پذیرایی بین راهی:

رعایت پروتکل ذیل از سوی کارکنان واحدهای پذیرایی بین راهی، رانندگان وسائط نقلیه عمومی و همچنین کلیه مسافران الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

پروتکل حضور و خدمات دهی در واحدهای پذیرایی بین راهی:

1. مسافران گرامی در هنگام سفارش غذا و غیره ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

2. مسافران در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نموده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.

3. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

4. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید و در هنگام ورود در صورت ازدحام فاصله ایمن را از فرد جلویی رعایت نمایید.

5. پس از خرید هرنوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.

6. تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.

۷. از دراز کشیدن روی نیمکت ها مطلقا خودداری شود.

8. جهت اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهرو سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای فرادا توصیه می شود.

از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

9. مدیران محترم واحدهای پذیرایی بین راهی نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع مسافران، رانندگان وکارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم و سطوحی که در تماس دست افراد هستند اطمینان حاصل نمایند.

10. در ورودی سالن ماده ضدعفونی دست نصب شود.

11. رختکن، سرویس های بهداشتی پرسنل و سرویس های بهداشتی عمومی مرتب با آب داغ و مواد شوینده در تمام سطوح و زوایا شستشو و سپس گندزدایی شود.

12.با توجه به ایام خلوتی و بمنظور تمرکز خدمات بهداشتی دسترسی مهمانان به تمام فضای عمومی و تمام صندلی رستوران ها به نحو شایسته محدود شود تا حدممکن خدمات در فضای محدودتری ارایه شود.

13. میزهای غذاخوری با فاصله 9.5 متر از یکدیگر چیدمان شوند و از دیوارها.پرده ها.میز صندوق امثالهم حداقل 9.5 متر فاصله داشته باشند. 

14. کف سالن و فضاهای عمومی۱بار در روز بوسیله زمین شور آغشته به مواد ضدعفونی، گندزدایی شود.

15. منوهای رستوران قابل نظافت بوده و مرتب ضدعفونی شوند.

16. ظروف، تجهیزات و لوازم اضافی درمعرض آلودگی محدود شوند، رومیزی ها و لچکی ها جمع آوری تا امکان گندزدایی سطح میزها فراهم شود یا می توان از پوشش های یکبر مصرف استفاده نمود.

17. تمامی ظروف بازگشتی از میز مهمان حتی در صورت عدم استفاده با آب گرم شسته شوند.

18. بوفه سالاد و غذا در این ایام تعطیل شده و اقلام خوراکی طبق استاندارد و درجه واحد بصورت بسته بندی و در ظروف یکنفره ارایه شود.

19. نان بصورت بسته بندی در کیسه یا سلفون کشیده و قرار داده شود.

20. حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف استفاده شود.

21. دمای پخت استاندارد موادغذایی رعایت شود.

22. تاحدامکان زنجیره انتقال گرم برای مواد غذایی تامین شود که تا زمان سرو در رستوران گرم بماند.

23. باتوجه به نظریه ماندگاری طولانی مدت ویروس روی سطوح استیل، در گندزدایی تجهیزات استیل در آشپزخانه ها دقت بیشتری شود.

24. در زمان انتقال ظرف حاوی غذا از آشپزخانه تا رستوران دقت لازم در جهت پیشگیری از آلودگی ثانویه رعایت گردد.

ج: پروتکل مراکز و سایت های تاریخی و موزه ها:

رعایت پروتکل ذیل از سوی کارکنان واحدهای فوق و همچنین کلیه بازدیدکنندگان الزامی بوده و فعالان حوزه گردشگری باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

پروتکل حضور و خدمات دهی در مراکز و سایت های تاریخی و موزه ها:

1. بازدیدکنندگان در صورت امکان بصورت اینترنتی بلیط تهیه نمایند.

2. بازدیدکنندگان گرامی در هنگام تهیه بلیط حضوری ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

3. بازدیدکنندگان گرامی در هنگام بازدید از امکان تاریخی و موزه ها ضمن رعایت فاصله یک متری از نفرات کناری و متصدیان، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

4. مسافران در فضاهای عمومی و سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نموده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.

5. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

6. پس از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بخوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید و در هنگام ورود در صورت ازدحام فاصله ایمن را از فرد جلویی رعایت نمایید.

۷. تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده استفاده کنید و به هیچ عنوان فروشندگان دوره گرد در اطراف اماکن تفریحی و تاریخی خرید نکنید.

8. تا حد ممکن از مراکز ارایه خدمات غذایی داخل اماکن استفاده نمایید.

9. جهت اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهرو سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای فرادا توصیه می شود.

از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

10. مدیران محترم اماکن تاریخی و موزه ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع بازدیدکنندگان، رانندگان وکارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم و سطوحی که در تماس دست افراد هستند اطمینان حاصل نمایند.

11.در ورودی سالن ماده ضدعفونی دست نصب شود.

12. سرویس های بهداشتی پرسنل و سرویس های بهداشتی عمومی مرتب با آب داغ و مواد شوینده در تمام سطوح و زوایا شستشو و سپس گندزدایی شود.

13. در بخش های پذیرایی میزهای غذاخوری با فاصله 9.5 متر از یکدیگر چیدمان شوند و از دیوارها.پرده ها.میز صندوق امثالهم حداقل 9.5 متر فاصله داشته باشند.

14. کف سالن و فضاهای عمومی۱بار در روز بوسیله زمین شور آغشته به مواد ضدعفونی، گندزدایی شود.

15. نان بصورت بسته بندی در کیسه یا سلفون کشیده و قرار داده شود.

16. حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف استفاده شود.

17. دمای پخت استاندارد موادغذایی رعایت شود.

18. تاحدامکان زنجیره انتقال گرم برای مواد غذایی تامین شود که تا زمان سرو در رستوران گرم بماند.

د: پروتکل دفاتر خدمات مسافرتی:

رعایت پروتکل ذیل مربوط به حضور و استفاده از خدمات دفاتر خدمات مسافرتی از سوی کارکنان دفاتر و همچنین کلیه مراجعه کنندگان الزامی بوده و مدیران فنی دفاتر مزبور باید بر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی آن اهتمام ورزند.

 

1. مسافران گرامی تا حد ممکن از خریدهای اینترنتی استفاده کنند و از مراجعه حضوری به دفاتر خدمات مسافرتی خوداری نمایند.

2. در هنگام حضور و دریافت خدمات از گیشه ها ضمن رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی گیشه، از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

3. مراجعه کنندگان در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری نمایند.

4. در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید از ماسک و دستکش استفاده کنید.

5. مدیران محترم دفاتر خدمات مسافرتی نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع کارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن و صندلی های انتظار،سطح میزها و پیشخوان ها اهتمام ورزند.

6. به منظور ایجاد فاصله ایمن بین مراجعه کنندگان و کارکنان در وهله اول باگذاشتن میزهای بزرگ یا موانع و اجسام فاصله بین کارکنان و گردشگران را به بیش از 9 متر رسانیده شود یا از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی استفاده گردد.

۷. کلیه پرسنل جهت حفاظت فردی موظفند در هنگام کار از ماسک، دستکش استفاده کنند و بر اساس فاصله با ارباب رجوع استفاده از شیلد محافظ هم توصیه می شود.

8. افرادی که در واحدهای اداری و مالی و امثالهم مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و عدم حضور ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی خواهند بود.

ماده 12) این دستورالعمل در 12 ماده و 1 تبصره به  7 پیوست تهیه و تنظیم گردیده است که از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا می باشد.

 

 

 

 

 

ضمائم و پیوست ها

*چک لیست نظارتی

این چک لیست ها توسط ناظرین تعیین شده در زمان بازدید از تاسیسات گردشگری تکمیل خواهد شد.

جدول 1

جدول 2

جدول

جدول 5

جدول 5

جدول 6

*فرم گزارش دهی

این فرم جهت ارسال خلاصه فعالیت و گزارش عملکرد نظارتی ادارات کل استانی تهیه شده است و لازم است هر 90 روز یکبار تکمیل و ارسال گردد.

جدول 7

*فرم خوداظهاری بهداشتی پرسنل

جدول 8


29/ اردیبهشت/1399بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف