WhatsApp WhatsApp
اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز
ساحل‌های شنی سفید رنگ با آبی زلال و شفاف

جزیره بالیکاساگ و لاکپشت‌های دریایی

جزیره بالیکاساگ و لاکپشت‌های دریایی

23/ تیر/1398

ساحل‌های شنی سفید رنگ با آبی زلال و شفاف قطعاً برای دوستداران طبیعت و دریا، بهشتی فراموش نشدنی است. یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات و فعالیت‌ها در فیلیپین، غواصی و اسنورکلینگ است. 


کشور فیلیپین برای کسانی که عاشق آب‌تنی در سفر هستند، انتخابی ایده‌آل است. ساحل‌های شنی سفید رنگ با آبی زلال و شفاف قطعاً برای دوستداران طبیعت و دریا، بهشتی فراموش نشدنی است. یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات و فعالیت‌ها در فیلیپین، غواصی و اسنورکلینگ است. تقریباً به هر کدام از جزایر این کشور ۷ هزار جزیره‌ای که سر بزنید، مکانی برای غواصی یا اسنورکلینگ وجود دارد.

ویژگی اصلی اسنورکلینگ در فیلیپین، این است که هم آسان است و هم می‌توانید در کنار حیوانات بزرگ دریایی شنا کنید. در اسلوب با کوسه نهنگ‌های ۱۸ متری مهربان و در بالیکاساگ با لاکپشت‌های بزرگ ۵۰۰ کیلویی. اسنورکلینگ از تجربه‌های بایدی در فیلیپین است که اگر انجام ندهید، حسابی پشیمان خواهید شد.

شنا با کوسه نهنگ‌ها و لاکپشت‌ها از برنامه‌های اصلی تور فیلیپین اسپیلت البرز است. سری به برنامه‌ی تورهای فیلیپین ما بزنید تا با جزئیات این تور جذاب و خاص بیشتر آشنا شوید. همچنین در سایت مجموعه‌ی کاملی از دیدنی‌های فیلیپین را برای شما گرد هم آورده‌ایم. آن‌ها را نیز از دست ندهید.

 

جزیره بالیکاساگ

جزیره بالیکاساگ

 

جزیره‌ی بالیکاساگ با لاکپشت‌هایش شناخته شده و همچنین پناهگاهی برای حیوانات دریایی است. بالیکاساگ در جنوب جزیره‌ی بوهول و در شرق اسلوب قرار دارد. این جزیره یکی از بهترین نقاط برای اسنورکلینگ و غواصی در فیلیپین است. جزیره‌ای کوچک با سواحل سفید شنی، پوشش گیاهی سرسبز و زندگی پرجنب‌ و جوش در زیر آب‌هایش.  

جزیره بالیکاساگ

 

دور تا دور جزیره بالیکاساگ نقاط فراوانی برای غواصی وجود دارد. منظره‌ی زیر آب در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف، تنوعی غنی از زندگی دریایی را به نمایش می‌گذارد. در زیر آب‌های جزیره که غواصی کنید، با دسته‌های بزرگ ماهی‌های شاه‌گیش (Jack)، گونه‌ای از کوترماهیان (Barracuda)، انواع و اقسام ماهی‌های رنگارنگ، مرجان‌های نرم و سفت، گیاهان دریایی و کلی چیزهای دیگر مواجه خواهید شد.

همانطور که اشاره شد، جزیره‌ی بالیکاساگ پناهگاهی برای حیوانات دریایی است. این بهشت زیر آب دو محل خاص برای غواصی دارد: جنگل سیاه (Black forest) و پناهگاه دریایی بالیکاساگ (Balicasag marine sanctuary)

 

پناهگاه دریایی بالیکاساگ

عمق پناهگاه دریایی بالیکاساگ در بعضی از نقاط به ۲۰۰ متر می‌رسد. کف آن از مرجان‌های نرم و سفت پوشیده شده است. ماهی‌های فلئورسنت بنفش، شاه‌گیش‌ها، زمردماهیان گوژپشت و لاکپشت‌ها در این بخش قابل مشاهده هستند.

پناهگاه دریایی بالیکاساگ

پناهگاه دریایی بالیکاساگ

جنگل سیاه

جنگل سیاه از پناهگاه دریایی، معروف‌تر و پرطرفدارتر است. چون عمق کمتری دارد که حداکثر به ۴۰ متر می‌رسد. دلیل نامگذاری آن، مرجان‌های نرم سیاه رنگی هستند که در کف دریا دیده می‌شوند. این صخره‌ی مرجانی، رنگارنگ و غنی از حیات بوده و دلقک ماهی‌های خوشحال در همه‌ جای آن دیده می‌شوند.

جنگل سیاه

 

لاکپشت‌های دریایی در این محل در اعماق کمتری شنا می‌کنند، لذا شانس شما برای دیدن آن‌ها کمی بیشتر از پناهگاه دریایی بالیکاساگ است.

جنگل سیاه

 

لاکپشت‌های جزیره بالیکاساگ

اگر چند ویژگی‌ کلیدی لاکپشت‌های دریایی را بشناسید، از نظر گونه قابل تشخیص و تمایز ‌اند. در جزیره‌ی بالیکاساگ، دو گونه‌ی خاص از لاکپشت‌های دریایی قابل مشاهده هستند؛ یکی لاکپشت دریایی سبز و دیگری لاکپشت دریایی پوزه عقابی.

 

لاکپشت دریایی سبز

لاکپشت دریایی سبز

 

لاکپشت دریایی سبز در آب‌های گرمسیری جهان زندگی می‌کند و در سواحل جنوبی کشور خودمان هم به فراوانی یافت می‌شوند. این لاکپشت‌ها لایه‌ای از چربی سبز رنگ زیر لاک خود دارند برای همین هم به آن‌ها لاکپشت سبز می‌گویند. این لاکپشت‌ها در واقع باغبان‌های زیر آب هستند. آن‌ها از جلبک‌ها، علف‌های دریایی و برخی از مرجان‌ها تغذیه کرده و به قولی فضای سبز زیر آب را هرس می‌کنند. آن‌ها بعد از لاکپشت‌های دریایی پشت چرمی، با ۱۴۰ سانتی‌متر طول و ۵۰۰ کیلوگرم وزن، بزرگ‌ترین گونه‌ی لاکپشت‌های دریایی به حساب می‌آیند.

 

لاکپشت دریایی پوزه عقابی

لاکپشت دریایی پوزه عقابی

لاکپشت‌های پوزه عقابی علف نمی‌خورند. این لاکپشت‌های در معرض انقراض، از اسفنج‌ها و مرجان‌های نرم تغذیه می‌کنند. ویژگی‌ خاص‌شان هم سر نوک تیزی است که شبیه به منقار عقاب می‌ماند. این لاکپشت‌ها در استان بوشهر و هرمزگان خودمان دیده می‌شوند. پوزه‌ عقابی‌‌ها حدود ۱ متر طول و ۸۰ کیلوگرم وزن دارند.

کشور فیلیپین یکی از پرجمعیت‌ترین زیستگاه‌های این دو گونه‌ی لاکپشت است. زیست بوم اصلی آن‌ها، جزایر لاکپشت بوده که در فاصله‌ای نسبتاً دور از مجمع‌الجزایر فیلیپین قرار دارد. از آن‌جایی که این منطقه محل زاد و ولد لاکپشت‌ها است به شدت محافظت شده و قابل دسترسی نیست. به همین جهت بهترین فرصت برای مشاهده و شنا با لاکپشت‌های دریایی، در جزیره بالیکاساگ فراهم است.

نکته‌ی دیگری که باید بدانید، این است که لاکپشت‌ها خزنده هستند. یعنی آب‌شش ندارند. آن‌ها برای تنفس باید به سطح آب بیاییند و دوباره به زیر آب بروند. در حالت استراحت، هردوی این گونه‌ها می‌توانند برای چند ساعت زیر آب بمانند ولی در زمان تحرک، بسته به فعالیتی که دارند برای هواگیری به سطح آب سر می‌زنند.

 

مواظب لاکپشت‌ها باشید!

قطعاً شما به عنوان دوستدار طبیعت، علاقه‌ای به ایجاد اختلال در زندگی طبیعی لاکپشت‌ها ندارید. به همین جهت حتماً قوانین شنا و بازدید از لاکپشت‌ها را رعایت کنید.

مانند سایر حیوانات وحشی، نزدیک شدن به لاکپشت‌های دریایی باید به دقت و آرامی صورت بگیرد. اول از همه سعی کنید فاصله‌ای ۲ متری با آن‌ها داشته باشید. از پشت به لاکپشت‌ها نزدیک نشوید. چون اینجوری می‌ترسند و به آن‌ها استرس وارد می‌شود. به آرامی و از مقابل به آن‌ها نزدیک شوید و در فاصله‌ی ۲ متری بایستید.

حداکثر زمانی که می‌توانید در کنار لاکپشت باشید بدون این که او را اذیت کنید، ۳۰ دقیقه است. از دست زدن، گرفتن و دنبال کردن آن‌ها اکیداً خودداری کنید. این‌ها حیوانات کهن و صلح‌جویی هستند که تاب استرس کشیدن را ندارند. همچنین نباید دور یک لاکپشت بیش از ۴ نفر جمع شوند.

در کل جهان، ۷ گونه لاکپشت دریایی وجود دارد که متاسفانه ۶ گونه‌ی آن‌ها در خطر انقراض هستند. بزرگترین تهدید برای آن‌ها، فعالیت‌های انسانی است. مواردی از قبیل ماهی‌گیری، شکار، توسعه‌ی سواحل، ریختن آلودگی‌ها و زباله‌ها به دریا، گرم شدن کره‌ی زمین و موارد دیگر. سالانه بیش از ۳۰۰ هزار لاکپشت دریایی در تورهای ماهیگری به دام افتاده و می‌میرند. پس خیلی مراقب آن‌ها باشید و دوستشان بدارید.


23/ تیر/1398تورهای مرتبط
در این بخش تورهای مرتبط با این مطلب آمده است.
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف