اسپیلت البرز
تجربه‌های ناب زندگی
در دل طبیعت
اسپیلت البرز

تور ورزنه / سفر به تالاب گاوخونی

تور ورزنه / سفر به تالاب گاوخونی

1/ آذر/1393
شهر ورزنه در 110 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان واقع شده و نزديك‌ ترين شهر

"

تور ورزنه / سفر به تالاب گاوخونی

شهر ورزنه در 110 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان واقع شده و نزديك‌ترين شهر و ساده‌ترين راه دسترسي به تالاب گاوخوني به شمار مي‌آيد و ارتفاع آن از سطح دريا 1477 متر ‌مي‌باشد.

شهر ورزنه

شهر ورزنه

 

هر رهگذري كه گذرش بر اين شهر مي‌افتد،‌ اولين چيزي كه جلب توجه مي‌‌كند، زنان و دختران چادر سفيدي هستند كه به جاي پوشيدن چادر سياه متداول، چادري به رنگ كاملاً سفيد به سر مي‌كنند

سپیدپوشان ورزنه

سپیدپوشان ورزنه

 

ارگ قورتان : قدمتش به قرن چهارم هجری که به دوره ی دیلمیان (دیالمه) برمی گردد (حدود1090 سال قبل) و به واسطه موقعیت ممتازی که دارد (در کنار زاینده رود) از تاریخ بنا تا به امروز سکونت در آن وجود داشته است و به جرات می توان گفت ارگ قورتان تنها قلعه خشت و گل جهان است که هنوز مسکونی است و در آن زندگی می کنند.

ارگ قورتان

ارگ قورتان

 

کبوترخانه : در ضلع شمال غربی ارگ و در حاشیه ی رودخانه ی زاینده رود کبوترخانه ای خودنمایی می کندکه معماری آن با معماری کبوترخانه های دیگر بسیار تفاوت دارد. به طوری که نمای بیرونی کبوترخانه ها صاف بوده و فشار کمتری را تحمل می کند ولی این کبوترخانه در نمای بیرونی خود دارای 12 سیلو به طور هلالی است که هرکدام از این سیلوها کار یک پایه را برای این بنا انجام می دهد . ارتفاع آن 15 متر و قطر آن 12 متر می باشد.

کبوتر خانه

کبوتر خانه

 

گاوچاه: در شهر هاي مركزي و جنوبي ايران از گاوچاه براي آبياري استفاده و براي انجام اين كار از گاوهاي خاصي معروف به ن‍ژاد سيستاني از آن‌ها براي آب‌كشي استفاده مي‌شد. تربيت گوساله حدود سه‌ماه طول مي‌كشيد و در اصطلاح، يك گاو با گذراندن اين مراحل، آب‌كش مي‌شد. هنگام آب‌کشي، گاوگردان معمولا شعرهايي را در قالب دوبيتي به سبک شيرازي مي‌خواند. اين كار سبب احساس نكردن خستگي در فرد مي‌شد و فرمان‌برداري گاو را بيش‌تر مي‌کرد. وقتي دوبيتي گاوگردان تمام مي‌شد، هم دلو پر آب شده بود و هم گاو مي‌دانست بايد حرکت کند.

گاوچاه

گاوچاه

 

تالاب گاو خونی: باتلاق گاوخونی یکی از باتلاق‌های مشهور در جلگهٔ مرتفع مرکزی ایران به‌شمار می‌آید. این باتلاق منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را پوشانده و در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان واقع شده‌است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱٬۴۷۰ متر و بیشینهٔ عمق آن ۱۵۰ سانتیمتر می‌باشد. باتلاق مذکور منابع زیستی غنی ای دارد البته به انضمام فعالیت‌های دیگری که نسبت به محیط دارد. این باتلاق همچنین پناهگاهی برای پرنده‌های مهاجر است .

تالاب گاوخونی

تالاب گاوخونی

با اسپیلت البرز در تور کویر ورزنه همسفر شوید.

گردآوری: تحریریه اسپیلت البرز

"

1/ آذر/1393بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف