بهترین تورهای یک روزه اطراف تهران

بهترین تورهای یک روزه اطراف تهران

از زندگی شهری خسته‌اید؟ هوس سفر به سرتان زده است؟ مرخصی ندارید؟ دلتان می‌خواهد آخرهفته جذابی داشته باشید؟  با قدم زدن در یک جاده بکر جنگلی موافقید؟ نشستن کنار دریاچه و نظاره کردن انعکاس درختان جنگل در آب، چطور؟از تورهای یک روزه اطراف تهران غافل نشوید.

مبدا: تهران

مقصد: دل طبیعت

هدف: تجربه‌های ناب زندگی

 اگر صبح زود تهران را به مقصد طبیعت ترک کنید، یک ساعت بعد می‌توانید راه رفتن میان گل‌ها و گیاهان وحشی، گام برداشتن در میان رودخانه، نفس کشیدن در هوای پاک مرغزار و شنیدن صدای آواز پرندگان را تجربه کنید. پدیده‌های طبیعی بکر و بی‌نظیری در نزدیکی شهر تهران وجود دارد که از آن‌ها بی خبریم، با دانستن محل این جاذبه‌ها و مسیر رسیدن به آن‌ها، راهی یک سفر یک روزه شوید.

سفر یک‌روزه طبیعت‌گردی

راهی سفر یک‌روزه طبیعت‌گردی شو

تور هفت آبشار لفور

در دل جنگل‌های سوادکوه، گنجینه های آبی حیرت‌آوری نهفته است. در بین هفت آبشار، آبشارهای کوتاه و بلندی وجود دارد که شما را به یک آبتنی جانانه دعوت می‌کنند. این آبشارها در دل جنگل‌های لفور، در منطقه سوادکوه شمالی قرار گرفته‌اند. جاده تاریخی فیروزکوه، شما را به شیرگاه می‌رساند. در شیرگاه با دنبال کردن تابلوی درازکلا وارد منطقه تیرکن می‌شوید. پس از 30 دقیقه پیاده روی در میان درختان انبوه راش و ممرز، با دیدن اولین آبشار از مجموعه هفت آبشار، خنکی هوا را در زیر پوستتان احساس خواهید کرد.

  هفت آبشار لفور

از دل هفت آبشار، جنگلی زیبا روییده است

تور جنگل الیمستان

در صد و چهل کیلومتری جاده هراز، وارد یک مسیر فرعی شده و به طرف جنگل الیمستان حرکت می‌کنیم. اینجا محل رویش گیاهی بومی به نام «الیما» است، نام جنگل نیز برگرفته از همین نام است. با دنبال کردن مسیر پاکوب از میان جنگل‌های انبوه عبور کرده و خود را به دشت اول می‌رسانیم. بهترین اتفاق، دیدن قله باشکوه دماوند از دامنه‌های الیمستان است. در بیشتر روزهای سال مه غلیظی دشت را فراگرفته است و گله اسب‌های آزاد در دامنه‌های الیمستان عبور می‌کنند.

  

دماوند از الیمستان

نمای باشکوه قله دماوند از دامنه‌های الیمستان

طبیعت الیمستان

گله اسب‌های رها  در حال عبور از دشت الیمستان

با ادامه دادن مسیر پاکوب جنگل، به دشت دوم خواهیم رسید. از فراز دشت چاله‌های غول‌آسایی را می‌بینیم که به نقش پای رستم معروف است، مردم محلی منطقه معتقدند رستم در این مکان زانو زده و از آب دریای خزر نوشیده است.اما در واقع این چاله‌ها حاصل اثر فرونشست لایه‌های زیرین خاک طی سالیان دراز و حل شدن بستر آهکی توسط آب‌های اسیدی است. در علم زمین‌شناسی به این رخنمودهای زمین (sink hole) می‌گویند.

 نقش پای رستم

پدیده زمین شناسی معروف به نقش پای رستم در الیمستان

تور جنگل ارفع‌ده تا چشمه پراو

یکی دیگر از معجزه‌های منطقه سوادکوه، جنگل ارفع‌ده و چشمه پراو است. ارفع ده روستای کوچکی است که کمتر از 100 خانوار در آن زندگی می‌کنند. در میان درختان و درختچه‌های بومی متنوع و زیبا، چشمه‌سارها از دل زمین می‌‎جوشند و آب در میان شاخ‌ و برگ‌های کف جنگل جاری می‌گردد. یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های این منطقه چشمه‌ای است به نام «پراو». مردم بومی می‌گویند در گذشته‌های دور غاری در نزدیکی این چشمه وجود داشته که پری زیبارویی در آن زندگی می‌کرده‌است. روزی پری برای استحمام وارد چشمه شده و از آن روز به بعد چشمه را «پری او» نامیده‌اند و بعدها پراو نام گرفته‌است. برای رفتن به ارفع‌ده کافی است خود را به جاده فیروزکوه برسانید و وارد جاده سوادکوه شوید، از آن‌جا، تابلوی کوچکی شما را به سمت جنگل و چشمه هدایت می‌کند.

جنگل ارفع ده

همسفران باصفای اسپیلت البرز در دامنه‌های ارفه‌ کوه

روستای ارفع‌ده در دامنه کوهی به نام ارفه‌کوه واقع شده‌است. ارفه‌کوه با ارتفاع 2750 متر یکی از قلل زیبای البرز شرقی است که کوهنوردان محلی برای صعود به آن‌جا می‌روند.

چای زغالی در ارفع ده

صرف چای زغالی در ارفع‌ده

ارفع ده

نمای زیبای روستای ارفع‌ده از ارتفاعات بالادست

تور آبشارهای ترز

لذت قدم زدن در میان انبوه جنگل‌های هیرکانی و آبتنی در آب‌های رقصنده را در سفر به آبشارهای ترز تجربه خواهید کرد. بار دیگر افسون منطقه سوادکوه، انگشت حیرت بر دهانمان می‌گذارد. در جنگل ترز، کوه‌های صخره‌ای زیبایی وجود داشته که منظره جالبی برای عکاسی ایجاد کرده‌است. در این منطقه آبشارهای زیادی وجود دارد. مهم ترین و بلندترین آبشاری که اکثر تورهای طبیعت‌گردی از آن بازدید می‌کنند، آبشار آنجلیکا با 18 متر ارتفاع است. 

آبشار ترز

در مسیر رسیدن به آبشارهای ترز

رودخانه ترز

عبور از عرض رودخانه، ترز

تور آب‌بازی در سیبان دره

یکی از کارهای مهیجی که می‌توان در فصل تابستان انجام داد، آب‌تنی در آبگیرها و رودخانه‌های طبیعی است. فکرش را بکنید به جای اینکه یک روز تعطیل آخر هفته در خانه بمانید و دائما زیر باد کولر باشید، کمی از شهر فاصله گرفته و به یک منطقه سرسبز و خوش آب و هوا بروید. در فاصله بسیار نزدیکی به تهران، دره بکر وخنکی به نام سیبان‌دره وجود دارد، که در نزدیکی روستای ورده و برغان واقع شده است. برای رفتن به سیبان دره کافیست وارد جاده کردان شوید، نیم ساعت سمت چپ خود وارد یک مسیر فرعی شده و به سمت روستای سیبان‌دره حرکت می‌کنید. آن‌جا زنان روستایی، با فروش آش گرم و چای زغالی امرار معاش کرده و به گردشگران خوش‌آمد می‌گویند.

سیبان دره

آب‌بازی در رودخانه سیبان دره

با حرکت در امتداد مسیر رودخانه به طرف سرچشمه آن می‌رویم. عمق آن در قسمت‌های مختلف رودخانه متفاوت بوده و می‌توانید هیجان آب‌بازی را تجربه کنید. صخره‌های زیبای موجود در حریم رودخانه، دیده را جلا می‌بخشد. با ادامه دادن راه به یک آبشار کوچک رسیده و اگر از آبشار گذر کنید، یک دشت زیبای سرسبز و ناب جلوی دیدگانتان خودنمایی می‌کند.

سیبان دره

تابستان، بهترین فرصت برای آب‌بازی در طبیعت است

 در تورهای یک روزه طبیعت‌گردی اسپیلت البرز با ما همراه باشید.

کانال تلگرام اسپیلت

کانال تلگرام اسپیلت

اینستاگرام خارجی

شماره تلفن اسپیلت